Зет Домазет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yabanci Damat
Зет Домазет
Yabanci Damat.jpg
УлогиНехир Ердоган
Ердал Озиагчар
Сумру Јавручук
Озгур Чевик
Илкер Асум
Бинур Каја
Продукција
КинематографијаErler Film
КамераМултикамера
Времетраење90 минути
Прикажување
Сликов форматColor
Надворешни врски
Мрежна страницаyabancidamat.tv/en/anasayfa.asp

Зет Домазет е популарна турска серија снимена на двете брегови на Егејското Море, Турција и Грција. Во серијата се зборува за двајца млади кои се од различни држави кои се непријателски настроени за битката што се случила на Кипар помеѓу Турција и Грција, се заљубуваат еден во друг. Назли е ќерка на Караман Баклаваџиоглу, кој е познат мајстор на правење баклави. Нејзиниот дедо Мемик Баклаваџиоглу ги мрази грците бидејки неговиот татко загинал во битката на Кипар.

Нико, кои неговите родители се имигранти од Истамбул, е син на познат бродовласник во Грција. Назли и Нико се стретнаа во Бодрум, се заљубија на прв поглед и решија за се венчат. Комедијата започнува кога Нико оди во Газиантеп да ја побара раката на Назли од нејзиниот татко. Историското непријателство меѓу двете нации го прави многу тешко, и двете семејства се противат на брак на почетокот. Конечно, Назли и Нико основаат семејство и се населија во Истанбул. Тие го именуваат својот син Еге ("Егеј"), морето меѓу Турција и Грција.

Двете семејствата одат едни кај други неколкупати на посета од различни причини и се зближуваат се повеќе. Тетката на Нико, Катина добива брачен предлог од Турчин, но нејзината мајка Ефтелија го влошува тоа. Дури и на почетната омраза меѓу постарите членови на семејствата, Мемик и Ефтелија, се претвора во романтична врска. Од друга страна, Кадир, синот од Океш, кој е ортак со Караман, се жени Стела, грчката секретарка на Нико.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец/Глумица Улога Опис на улогата
Нехир Ердоган Назли ќерка на Караман Баклаваџиоглу, познат мајстор на баклави во Газиантеп
Ердал Озиагчар Караман татко на Назли, познат мајстор на баклава од Газиантеп
Сумру Јавручук Фериде мајка на Назли
Бинур Каја Назире постара сестра на Назли
Илкер Асум Рушен сопруг на Назире
Ариф Екрин Гузелбејоглу Мемик дедо на Назли
Озан Угурлу Мустафаџан помал брат на Назли
Еге Услу Еге постариот син на Назли и Нико
Озгур Чевик Нико (Никос) син на Ставро, познат бродосопственик од Грција
Мазлим Кипер Ставро (Ставрос) татко на Нико
Ајла Караџа Елени мајка на Нико
Тулин Орал Ефтелија баба на Нико
Нилгун Белгун Катина тетка на Нико
Енгин Акурек Кадир поранешен свршеник на Назли, син на Океш
Зеки Аласја Океш татко на Кадир
Серај Гозлер Хајрије мајка на Кадир
Наталиа Доисопоулос Ана поранешна девојка на Кадир
Катерина Моутсатсос Стела првата жена на Кадир
Асли Алтајар Ајсел последната жена на Кадир
Јелиз Акаја Есра асистентката на Нико
Гузун Алкан Доне слугинка во куќата на Караман
Биназ Ергин Икрамије слугинка во куќата на Назли и Нико во Истамбул
Јилмаз Груда Џелаир мајсторот за баклава на Океш
Ахмет Уз Хикмет мажот на тетката на Нико,Катина
Синаси Уртсевер Хамит сопругот на Доне
Назли Тосуноглу Рабија мајката на Рушем
Кајра - Илаида - Талиа Сонгур Михрибан Сафие и Фазила ќерките на Назире и Рушен

}