Твин Пикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Твин Пикс
250px
Насловна шпица
Создадена од Дејвид Линч и Марк Фрост
Улоги Кајл Меклаклан
Мајкл Онткин
Медхен Амик
Дана Ашбрук
Ричард Бајмер
Лара Флин Бојл
Џоун Чен
Шерилин Фен
Ворен Фрост
Мајкл Хорс
Пајпер Лори
Шерил Ли
Пеги Липтон
Џејмс Маршал
Еверет МекГил
Џек Нанс
Кими Робертсон
Реј Вајс
Воведна тема "Falling" од Анџело Бадаламенти
Земја на потекло  САД
Бр. на сезони 2
Бр. на епизоди 30 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и) Марк Фрост
Дејвид Линч
Времетраење 48 минути
Прикажување
Првична мрежа ABC
Првично прикажување 8 април 1990 – 10 јуни, 1991
Надворешни врски
Мрежна страница cbs.com/shows/twin peaks/

Твин Пикс е американска серија создадена од Дејвид Линч и Марк Фрос. Прв пат е емитувана во Америка на 8 април 1990 година, а последната епизода е прикажана на 10 јуни 1991 година. Серијата е добитник на Златен Глобус, а има и номинација за Еми. Дејството е сместено во измислениот град Твин Пикс во североисточниот дел на американската држава Вашингтон. Серијата го следи ФБИ агентот Дејл Купер (Кајл Меклаклан) во истрагата на смртта на популарната средношколка Лора Палмер (Шерил Ли), чие тело е пронајдено на обалата завиткано во пластична ќеса. Продуцентската куќа на Арон Спелинг ги продуцираше сите 30 епизоди на серијата.

Во Македонија, серијата почнува да се емитува од 21 јули 2008 на Сител телевизија, секој работен ден во 23:30.