Филип Симоновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Филип Симоновски (Лазарополе, 14 ноември 1941 - Скопје, 5 јануари 1990), истакнато име на македонското новинарство, уредник и публицист во „Нова Македонија“.