Мирослав Радуљица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирослав Радуљица
Радуљица играјќи за Србија во 2015 година
Радуљица играјќи за Србија во 2015 година
Позицијатежок центар / центар
Висинам
Тежина113 кг
ЛигаЦБА
ЕкипаЏиангсу Драгонс
Број13
Роденјануари 5 1988 (1988-01-05) (31 г.)
Инѓија, Србија, СФР Југославија
НационалностСрбин
Драфт2010 / Не драфтуван
Проф. кариера2005–
Клубови
2005–2010ФМП
2006–2007Борац Чачак
2010–2013Ефес Пилсен
2011Алба Берлин
2011–2012Партизан
2012–2013Азовмаш
Шаблон:NbayМилбоки Бакс
2014Шандонг Лионс
Шаблон:NbayМинесота Тимбервулс
2015–2016Панатинаикос
2016–2017Емпорио Армани Милано
2017–presentЏиангсу Драгонс
Репрезентација

Мирослав Радуљица ( српски: Мирослав Радуљица , роден на 5 јануари 1988 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за „ Џиангсу Драгонс “ во кинеската кошаркарска асоцијација (ЦБА). Тој ја претставува и српската кошаркарска репрезентација во меѓународните натпреварувања. Со висина од 2.13 цм, тој игра на центарската позиција.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]