Леон Валрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леон Валрас
Лозанска школа
Леон Валрас
Роден16 декември 1834(1834-12-16)
Евро, Горна Нормандија, Франција
Починал5 јануари 1910(1910-01-05) (возр. 75)
Клерен, сега Монтро, Швајцарија
НационалностФранцузин
Полеекономија, маргинализам
Алма матерМин ПариТек

Мари Епри-Леон Валрас (француски: Marie-Esprit-Léon Walras) бил француски економист и џорџист.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Татко му на Варлас исто така бил економист значително влијаел на неговиот син: да се занимава со економската теорија, да прифати субјективна теорија за вредности и ориентација во математичката економија, но исто така и до социјалистите за блиски гледишта за оданочување, сопственост на земјиштето и слично.

Од 1870 година предавал на универзитетот во Лозана, а со Парето ја создал Лозанската школа. 1874 година издалглавно дело- Елементи на чистата економија, со кое тој станал еден од основачите на Маргиналната револуција, заедно со Карл Менгер и Стенли Џевонс, кој ја воспоставил модерната економска теорија.[2]

Најважен придонес е теоријата на општата рамнотежа, која денес е во понапредна форма, на основниот концепт на економската теорија. Пред Валас не бил направен обид за да се покаже дека целата теорија се држи заедно со многу пазари ипостигнува рамнотежа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cirillo, Renato (Jan 1984). „Léon Walras and Social Justice“. The American Journal of Economics and Sociology. 43 (1): 53–60. doi:10.1111/j.1536-7150.1984.tb02222.x. Посетено на 12 November 2013.
  2. „Marie-Ésprit Léon Walras, 1834–1910“. The New School, The History of Economic Thought Website. Архивирано од изворникот на January 6, 2011. Посетено на 2010-12-30.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Jaffé, William, and Donald A. Walker (ed.) (1983). Essays on Walras. Cambridge University Press.
  • Morishima, Michio (1977). Walras' economics : a pure theory of capital and money. Cambridge University Press.
  • Medema S.G. & Samuels W.J. (2003). "The history of economic thought: a reader" Routledge, London and New York.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]