Автономна Македонија (белградски весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автономна Македонија
Весник Автономна Македонија (Белград, 1905).jpg
Насловна страница
Сопственик Георги Герџиковиќ
Уредник Григорие Хаџи Ташковиќ
Основан 12 октомври 1905
Политичка определба револуционерен
Јазик српски и француски
Престанал 14 декември 1905
Седиште Белград
Страница нема

Автономна Македониjа (La Macédoine autonome). "Балканот на балканските народи - Македонија на Македонците" бил македонски весник во Белград, неофицијален орган на Македонскиот клуб. Излегувал во периодот меѓу 12 октомври - 14 декември 1905 година, секоја недела. Георги Герџиковиќ бил сопственик и одговорен уредник, а Григорие Хаџи Ташковиќ е главен уредник, весникот бил поган од Ј. Велиќ, А. Атанасов и Ефтим Спространов. Весникот излегувал на српски јазик, а воведната статија во превод и на француски. Се залага за автономија на Македонија. По издавањето на 12 број на весникот Хаџи Ташковиќ и Герџиковиќ се принудени да ја напуштат Србија и да го растурат Македонскиот клуб.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопjе, 2009, 10 стр.