Јаница Костелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костелиќ во Марибор 2011 година

Јаница Костелиќ ( Croatian pronunciation: [janitsa kǒstelitɕ] ;[vowel length and tone?] родена на 5 јануари 1982 година) е поранешна скијачка во категоријата алпско скијање на Светскиот куп и четирикратен носител на златни олимписки медали за репрезентацијата на Хрватска. Покрај Олимпијадата, таа освоила пет златни медали на Светските првенства. Во конкуренција на Светскиот куп, таа има освоено триесет поединечни трки, три вкупни титули, три слаломски титули и четири (неофицијални) титули во комбиниран стил. Достигнувањата на Костелиќ во професионалното скијање натераа некои коментатори, писатели и колеги од скијачки трки да ја сметаат за најдобра жена скијач на сите времиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]