Доминиканска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Доминикана)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не е исто што и Доминика.
Доминиканска Република
República Dominicana  (шпански)
Знаме Грб
Гесло"Dios, Patria, Libertad"  (шпански)
"Господ, Татковината, Слободата"
ХимнаHimno Nacional
Главен градСанто Доминго де Гузман
18°30′N 69°59′W / 18.500°СГШ 69.983°ЗГД / 18.500; -69.983
Најголем град главниот град
Службен јазик шпански
Народности  73% мешано население, 16% белци, 11% црнци
Демоним Доминиканец
Уредување Претседателска република
 •  Претседател Леонел Фернандес
 •  Заменик претседател Рафаел Албуркерк
Независност од Шпанија 
 •  Датум 16 август 1865 
Површина
 •  Вкупна 48.730 км2 (130-та)
 •  Вода (%) 1.6
Население
 •  проценка за 2010 г. 9.378.818 (82-ра)
 •  Попис 2000 9,365,818 
 •  Густина 201 жит/км2 (38-ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $71.228 милијарди[1] 
 •  По жител $8,116[1] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $40.988 милијарди[1] 
 •  По жител $4,670[1] 
Џиниев коеф. (2003)51.7
висок
ИЧР (2013) 0.700[2]
висок · 102ра
Валута Пезо (DOP)
Часовен појас атлантска (UTC-4)
Се вози на right
НДД .do
Повик. бр. +1-809 and +1-829

Доминикана[3] или официјално Доминиканска Република (República Dominicana) е држава во Карипското Море на островот Хиспаниола. Главен град е Санто Доминго.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Доминиканската Република е поделена на 31 покраина (provincias) согласно уставот на државата,[4] а главиот град Санто Доминго е сместен во свој Национален округ (Distrito Nacional). Покраините потоа се делат на општини (municipios).[4]

Покраините се врховна административна единица во земјата. На челo на секоја од нив стои управник (Gobernador Civil) назначен од претседателот, со исклучок на Националниот округ.[4]Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Религија

  • 88% католици
  • 4% протестанти
  • 8% останати

Култура во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Музика во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Спорт во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Dominican Republic“. International Monetary Fund. http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2008/02/weodata/weorept.aspx?sy=2004&ey=2008&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=243&s=NGDPD%2CNGDPDPC%2CPPPGDP%2CPPPPC%2CLP&grp=0&a=&pr.x=45&pr.y=1. посет. 9 октомври 2008 г. 
  2. „Human Development Report 2014“. United Nations Development Programme. 24 јули 2014. http://hdr.undp.org/en/reports/global/. посет. 27 јули 2014 г. 
  3. Правопис на македонскиот јазик, Просветно Дело, Скопје, 2007, стр. 158.
  4. 4,0 4,1 4,2 Национално собрание. „Устав на Доминиканската Република“. http://pdba.georgetown.edu/Constitutions/DomRep/domrep02.html. посет. 11 март 2007 г.  (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]