Разговор:Доминикана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект Географија Оваа статија е дел од ВикиПроектот Географија, кој има за цел да создаде опсежен географски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 18:41, 1 мај 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:55, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Име[уреди извор]

Мислам дека името на државата не е според принципите по кои ги именуваме државите. Предлагам името од Доминиканска Република да се смени во Доминикана бидејќи: (1) во македонскиот правопис стои како Доминикана и (2) секогаш ги бришеме државните уредувања од името како во Чешка, Словачка, Франција, Грција, Кина, итн. --Никола Стоіаноски 23:28, 4 јули 2012 (CEST)

Епа јас кога пишувам овде никој не враќа. Правописот кај нас ја именува како Доминикана.--Никола Стоіаноски 12:06, 6 јули 2012 (CEST)
Оваа држава во целиот свет е позната како Доминиканска Република, а така и се нарекуваат. Ако авторите на најновото издание на „Правописот“ решиле да експериментираат, не значи дека по дифолт ние треба да им дадеме за право. Насловот на статијата треба да служи за најлесно препознавање на содржината на таа статија. А оваа држава сите ја знаат како Доминиканска Република, а не како Доминикана. Оттука, мислам дека најдобро е едно средно решение: статијата да се вика „Доминиканска Република“, а да почнува со „Доминикана“ (Zdravko (разговор) 12:16, 6 јули 2012 (CEST))