Покраини во Доминиканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија

Доминиканската Република е поделена на 31 покраина (шпански: provincias) согласно уставот на државата,[1] а главиот град Санто Доминго е сместен во свој Национален округ (Distrito Nacional). Покраините потоа се делат на општини (municipios).[1]

Покраините се врховна административна единица во земјата. На челo на секоја од нив стои управник (Gobernador Civil) назначен од претседателот, со исклучок на Националниот округ.[1]

Покраини[уреди | уреди извор]

Ова е табела на покраините и нивните административни центри. Податоците се водат по пописот од 2012 г.[2]

Покраина Админ. центар
Површина
(км²)
[3]
Население[2] Густина
(жит/км²)[3]
Азуа Азуа де Компостела &100000000002531770000002.531,77 &10000000000256981000000256.981 &10000000000000101000000101
Ато Мајор Ато Мајор дел Реј &100000000001329290000001.329,29 &1000000000008957800000089.578 &1000000000000006700000067
Баоруко Неиба &100000000001282230000001.282,23 &10000000000118987000000118.987 &1000000000000009200000092
Бараона Санта Крус де Бараона &100000000001739380000001.739,38 &10000000000226898000000226.898 &10000000000000130000000130
Валверде Санта Крус де Мао &10000000000082338000000823,38 &10000000000207447000000207.447 &10000000000000251000000251
Дахабон Дахабон &100000000001020730000001.020,73 &1000000000006788700000067.887 &1000000000000006600000066
Дуарте Сан Франсиско де Макорис &100000000001605350000001.605,35 &10000000000384789000000384.789 &10000000000000239000000239
Ел Сејбо Санта Крус де Ел Сејбо &100000000001786800000001.786,80 &10000000000115889000000115.889 &1000000000000006400000064
Елијас Пиња Комендадор &100000000001426200000001.426,20 &1000000000007058900000070.589 &1000000000000004900000049
Еспајљат Мока &10000000000083862000000838,62 &10000000000390478000000390.478 &10000000000000465000000465
Ерманас Мирабал Салкедо &10000000000044043000000440,43 &10000000000103974000000103.974 &10000000000000234000000234
Индепенденсија Химани &100000000002006440000002.006,44 &1000000000005478500000054.785 &1000000000000002700000027
Ла Алтаграсија Игвеј &100000000003010340000003.010,34 &10000000000335677000000335.677[2] &10000000000000111000000111
Ла Вега Консепсион де Ла Вега &100000000002287240000002.287,24 &10000000000420478000000420.478 &10000000000000183000000183
Ла Романа Ла Романа &10000000000065395000000653,95 &10000000000330587000000330.587[2] &10000000000000505000000505
Марија Тринидад Санчес Нагва &100000000001271710000001.271,71 &10000000000140784000000140.784 &10000000000000110000000110
Монсењор Нувел Бонао &10000000000099239000000992,39 &10000000000201474000000201.474 &10000000000000203000000203
Монте Кристи Сан Фернандо де Монте Кристи &100000000001924350000001.924,35 &10000000000135710000000135.710 &1000000000000007000000070
Монте Плата Монте Плата &100000000002632140000002.632,14 &10000000000200454000000200.454 &1000000000000007600000076
Национален округ Санто Доминго &10000000000010444000000104,44 &100000000014847890000001.484.789 &1000000000001421600000014.216
Педерналес Педерналес &100000000002074530000002.074,53 &1000000000003894100000038.941 &1000000000000001900000019
Перавија Бани &10000000000079233000000792,33 &10000000000298747000000298.747 &10000000000000377000000377
Пуерто Плата Сан Фелипе де Пуерто Плата &100000000001852900000001.852,90 &10000000000490733000000490.733 &10000000000000264000000264
Самана Санта Барбара де Самана &10000000000085374000000853,74 &10000000000168265000000168.265 &10000000000000126000000126
Сан Кристобал Сан Кристобал &100000000001265770000001.265,77 &10000000000859741000000859.741 &10000000000000679000000679
Сан Педро де Макорис Сан Педро де Макорис &100000000001255460000001.255,46 &10000000000418850000000418.850 &10000000000000333000000333
Сан Хосе де Окоа Сан Хосе де Окоа &10000000000085540000000855,40 &1000000000008245800000082.458 &1000000000000009600000096
Сан Хуан Сан Хуан де ла Магвана &100000000003569390000003.569,39 &10000000000300476000000300.476 &1000000000000008400000084
Сантјаго Родригес Сан Игнасио де Сабанета &100000000001111140000001.111,14 &10000000000164941000000164.941[2] &10000000000000148000000148
Сантјаго Сантјаго де лос Кабалјерос &100000000002836510000002.836,51 &100000000018334510000001.833.451 &10000000000000646000000646
Санто Доминго Санто Доминго Есте &100000000001296350000001.296,35 &100000000029952110000002.995.211 &100000000000023100000002.310
Санчес Рамирес Котуи &100000000001196130000001.196,13 &10000000000157457000000157.457 &10000000000000131000000131
Вкупно &1000000000486668300000048.666,83 &1000000001309250600000013.092.506 &10000000000000268000000268

Карта[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Национално собрание. „Устав на Доминиканската Република“. Посетено на 11 март 2007. (шпански)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Национален совет за население и семејства. „Попис и проекции на доминиканското население по региони покраини, општини и општински окрузи во 2012 г.“ (PDF). Посетено на 12 мај 2012.[мртва врска] (шпански)
  3. 3,0 3,1 Национална статистичка служба. „Доминиканската Република во цифри, 2006 г.“. Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-03-15. Посетено на 27 март 2007. (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]