Прејди на содржината

Ла Дезирад

Координати: 16°19′N 61°3′W / 16.317° СГШ; 61.050° ЗГД / 16.317; -61.050
Од Википедија — слободната енциклопедија

16°19′N 61°3′W / 16.317° СГШ; 61.050° ЗГД / 16.317; -61.050

Гваделуп, заедно со островот Ла Десирад на североисток

Ла Десирад е остров во Карипското Море, под управа на Гваделуп. Има површина од 28 км², на која живеат околу 1650 жители. На овој остров, на своето второ патување во Америка, стигнал Кристифор Колумбо и го нарекол La Desirade, што во превод значи надеж.