Мунгоси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Herpestidae
Период: доцен олигоцен - денес
Herpestes ichneumon
Научна класификација
Царство: Животни (Animalia)
Колено: Хордати (Chordata)
Класа: Цицачи (Mammalia)
Ред: Ѕверови (Carnivora)
Подред: Мачковидни (Feliformia)
Семејство: Herpestidae
(Bonaparte, 1845)
Типски род
Herpestes
(Illiger, 1811)
роди

Herpestidae се фамилија на цицачи од редот Ѕверови (Carnivora). Видовите од оваа фамилија се среќаваат во Африка, Азија, Европа, и воведе во Европа, Карипски Острови, Хавайски острови.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Фамилија Мангустові

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

веб-страница МСЗП

Типични претставници[уреди | уреди извор]