Њевр

Координати: 47°05′N 03°30′E / 47.083° СГШ; 3.500° ИГД / 47.083; 3.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Њевр
Nièvre
Француски департман
Поглед на префектурата на департманот Њевр, градот Невер, на брегот на Лоара, со Неверската катедрала во заднина
Поглед на префектурата на департманот Њевр, градот Невер, на брегот на Лоара, со Неверската катедрала во заднина
Знаме на Њевр NièvreГрб на Њевр Nièvre
Местоположба на Њевр во Франција
Местоположба на Њевр во Франција
ДржаваФранција
РегионБургундија Франш-Конте
ПрефектураНевер
ПотпрефектуриШато-Шинон
Кламеси
Кон-Кур-сир-Лоар
Управа
 • Претседател на Департмански советФабјен Базен[1] (СП)
Површина1
 • Вкупна6.817 км2 (2,632 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно204.452
 • Ранг89-ти
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
ISO 3166FR-58
Број на департмани58
Арондисмани4
Кантони17
Општини309
^1 Француски земјиштен регистер, кој ги исклучува естуарите, езерата, водени површини и ледници поголеми од 1 км2.

Њевр (француски: Nièvre) — департман во регионот Бургундија-Франш-Конте, Средноисточна Франција. Именуван по реката Њевр, во 2019 година имал население од 204.452 жители.[2] [3] Негова префектура е Невер.

Њевр зафаќа површина од 6.817 квадратни километри, нема излез на море и граничи со шест други департмани: Јона на север, Златниот Брег на исток, Сона и Лоара на југоисток, Алие на југ, Шер на запад и Лоаре на североисток.

Историја[уреди | уреди извор]

Њевр е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Создаден е од поранешната покраина Ниверне.

Географија[уреди | уреди извор]

Њевр е дел од сегашниот регион Бургундија-Франш-Конте,[2] иако историски не бил дел од покраината Бургундија.

Низ департманот минува реката Лоара, најдолгата река во Франција. Индустријата се развила околу леено железо користејќи ја обилната понуда на дрво што тогаш било достапно. Ископувањето јаглен се развило во средниот век околу Десиз и продолжило се до затворањето на последниот рудник во 1974 година. Шумарството денес е голем вработувач. Туристите ги привлекуваат бројните историски места. Каналот Ниверне е популарен кај љубителите на пловечки куќи.

Демографија[уреди | уреди извор]

Њевр е рурален департман со околу 31 жител на км². Само еден град (Невер) има повеќе од 10.000 жители.[3] Тоа укажува на карактеристиката на департманот, кој е претежно рурален. Департманот полека го губи своето население од 1970-тите, со брзина од 900 луѓе годишно. Во селата може да се видат напуштени куќи, а цената на недвижностите е една од најниските во Франција.

Развој на населението од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801232,59—    
1806241,739+3.9%
1821257,99+6.7%
1831282,521+9.5%
1841305,346+8.1%
1851327,161+7.1%
1861332,814+1.7%
1872339,917+2.1%
1881347,576+2.3%
1891343,576−1.2%
1901323,783−5.8%
1911299,312−7.6%
1921270,148−9.7%
1931255,195−5.5%
1936249,673−2.2%
1946248,559−0.4%
1954240,078−3.4%
1962245,921+2.4%
1968247,702+0.7%
1975245,212−1.0%
1982239,635−2.3%
1990233,278−2.7%
1999225,198−3.5%
2006222,218−1.3%
2011218,341−1.7%
2016209,161−4.2%

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Најнаселена општина е Невер, која воедно е и префектура на департманот. Од 2019 година, има 6 општини со повеќе од 4.000 жители:[3]

Комуна Население (2019)
Невер 33.005
Кон-Кур-сир-Лоар 9.589
Варен-Возел 9.201
Десиз 5.233
Ла Шарите-сир-Лоар 4.742
Фуршамбо 4.125

Вина[уреди | уреди извор]

Њевр е добро познат и по своето бело вино пуји фиме (Pouilly Fumé).[4] Лозјата се расфрлани околу селата вклучувајќи го и Пуи-сир-Лоара, што го дава своето име на ознаката Траси сир Лоар, Боажибо, Сент Анделен. Зборот fumé е француски за „чаден“, а се вели дека името доаѓа од димниот или кремен квалитет на овие вина.[4] Единственото грозје дозволено во пуји-фиме AC е совињон блан, кое произведува вина кои се генерално остри, красати и малку тревни. Постои и производство на црвено вино пино ноар во близина на Ла Шарите-сир-Лоар.

Политика[уреди | уреди извор]

Претседател на Департманскиот совет е социјалистот Фабиен Базен, избран во јули 2021 година. Департманскиот совет на Њевр има 34 места. Левичарската коалиција предводена од Социјалистичката партија има 20 места.

Њевр е традиционално левичарски департман. Резултатите од вториот круг на гласање на претседателските избори постојано го одразуваат ова:

  • На претседателските избори во 2007 година, Сеголен Ројал добила 52,91% од гласовите на департманот, наспроти националниот процент од само 46,94%.
  • На претседателските избори во 1995 година, Лионел Жоспен добил 57,07% од гласовите на депарманот, наспроти националниот процент од само 47,36%.
  • На претседателските избори во 1981 година, Франсоа Митеран добил 62,91% од гласовите на департманот, наспроти националниот процент од 51,76%.

Оваа историска тенденција неодамна била и драматично обратна, бидејќи екстремно десничарската партија Национален фронт е на прво место на сите избори по 2015 година. На претседателските избори во 2017 и 2022 година, Марин ле Пен освоила најмногу гласови во првите кругови. Сепак, двајцата департмански пратеници му припаѓаат на République En Marche, партијата на Емануел Макрон.

Најпознат политички претставник на Њевр бил Франсоа Митеран, кој бил сенатор и департмански пратеник, како и градоначалник на Шато-Шинон 22 години пред неговиот избор за претседател на Франција во 1981 година.[5]

Претставување во Парламентот[уреди | уреди извор]

Национално собрание[уреди | уреди извор]

На законодавните избори во 2017 година, Њевр ги избрал следните претставници во Националното собрание:

Изборна единица Член [6] Забава
1-ва изборна единица Њевр Перин Гуле Републиката напред!
Втората изборна единица на Њевр Патрис Перо Републиката напред!

Сенат[уреди | уреди извор]

На изборите за Сенатот во 2017 година, Њевр ги избрал Патрис Жоли (Социјалистичка партија) и Надја Сологуб (разни десни) воСенатот.

Туризам[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Circuit de Nevers Magny-Cours била домаќин на трката за Големата награда на Франција во Формула 1 од 1991 до 2008 година, Златната награда од 2000 до 2014 година и францускиот круг на Светскиот шампионат во Супербајк од 2003 година. УСО Невер е професионален рагби тим кој игра во Рагби про Д2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 „A Guide to the Departments of Bourgogne-Franche-Comté - New Regions“. frenchentree.com. 13 October 2016. Посетено на 5 April 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 Populations légales 2019: 58 Nièvre, INSEE
  4. 4,0 4,1 „Pouilly-Fumé“. www.pouilly-fume.com. Архивирано од изворникот на 2018-04-05. Посетено на 5 April 2018.
  5. „History of Burgundy, Famous Names“. www.burgundytoday.com. Посетено на 5 April 2018.
  6. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]