Орн

Координати: 48°42′N 0°0′E / 48.700° СГШ; 0.000° ИГД / 48.700; 0.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орн
Orne
Департман
Зградата на Префектурата на департманот Орн, во Аленсон
Зградата на Префектурата на департманот Орн, во Аленсон
Знаме на ОрнГрб на Орн
Местоположба на Орн во Франција
Местоположба на Орн во Франција
ДржаваФранција
РегионНормандија
ПрефектураАленсон
ПодпрефектуриАржента
Монтањ-о-Перш
Управа
 • Претседател на Генералниот советАле Ламбер (UMP)
Површина1
 • Вкупна6.103 км2 (2,356 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно285.308
 • Ранг76.
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департман61
Окрузи3
Кантони21
Општини385
^1 Податоци од Францускиот земјиштен регистар, кој не вклучува естуари, и езера, почуришни езера, и ледници поголеми од 1 км2

Орн (на француски: Orne) е департман во северозападниот дел на Франција, именуван по реката Орн.

Историја[уреди | уреди извор]

Орн е едно од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција, на 4 март 1790 година. Создаден е од делови од поранешните провинции Нормандија и Перш. Тоа е родното место на Шарлот Корде, Жирондинка и атентаторот на Жан-Пол Мара.

Географија[уреди | уреди извор]

Орн е во регионот Нормандија, кој граничи со Ее, Ер и Лоар, Сарт, Манш, Мајен и Калвадос. Тој е единствениот департман во Нормандија што е без крајбрежје.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најголемиот град по значителна маргина е префектурата Аленсон, која е административен и трговски центар за сè уште рурален департман. Нема големи индустриски центри, бидејќи земјоделството останува економски фокус на Орн.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801395,738—    
1806424,669+7.3%
1821422,884−0.4%
1831441,881+4.5%
1841442,072+0.0%
1851439,884−0.5%
1861423,35−3.8%
1872398,25−5.9%
1881376,126−5.6%
1891354,387−5.8%
1901326,952−7.7%
1911307,433−6.0%
1921274,814−10.6%
1931273,717−0.4%
1936269,331−1.6%
1946273,181+1.4%
1954274,862+0.6%
1962280,549+2.1%
1968288,524+2.8%
1975293,523+1.7%
1982295,472+0.7%
1990293,204−0.8%
1999292,337−0.3%
2006292,874+0.2%
2011290,891−0.7%
2016285,308−1.9%

Жителите на департманот се нарекуваат Орнанци (Ornais; Орнe).

Запишаното ниво на население достигнало 443.688 година во 1836 година. Намалувањето на приходите на фармите и привлечувањето за подобри изгледи во прекуокеанската империја довеле до континуирано намалување на нивото на населението во многу рурални оддели. До моментот на пописот од 1936 година, регистрираното население изнесувало само 269.331. Откако сопственоста на моторни автомобили започна да расте во 1960-тите, можностите за вработување станале помалку ограничени и до 2008 година, нивото на населението закрепнало малку на 292.282.

Двата најголеми града во Орн се Аленсон префектурата и Флер.

Култура[уреди | уреди извор]

Аленсон е главен град на департманот Орн.

Камамбер, селото каде е направено кашкавалот Камамбер, се наоѓа во Орн.

Локалниот дијалект е познат како Огеро.

Туризам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]