Ланд (департман)

Координати: 44°0′N 0°50′W / 44.000° СГШ; 0.833° ЗГД / 44.000; -0.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланд
Landes

Lanas
Департман
Зградата на префектурата во департманот Ланд, во Мон-де-Марсан
Зградата на префектурата во департманот Ланд, во Мон-де-Марсан
Знаме на Ланд LandesГрб на Ланд Landes
Местоположба на Ланд во Франција
Местоположба на Ланд во Франција
ДржаваФранција
РегионНова Аквитанија
ПрефектураМон-де-Марсан
ПотпрефектуриДакс
Управа
 • Претседател на советот на департманотАнри Емануели
Површина1
 • Вкупна9.243 км2 (3,569 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно397.226
 • Ранг60-ти
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасЦЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)ЦЕЛВ (UTC+2)
Број на департманот40
Арондисмани2
Кантони15
Општини330
^1 Француски катастар на земјиште кој не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2.

Ланд (француски: Landes; окситански: Lanas) – департман во југозападна Франција.

Историја[уреди | уреди извор]

Ланд е еден од првичните 83 департмани кои биле формирани за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Бил формиран од делови на покраините Гијена и Гаскоња.

За времена првата половина од XIX век големи делови од департманот биле покриени со слаба растителност (lande на француски) од каде потекнува неговото име. Растителноста покривала богата почва и периодично била горена, и на тој начин се добивале одлични пасишта за овците, за кои се смета дека околу 1850 година броеле помеѓу 900.000 и 1.000.000 во оваа област. Овците ги чувале овчари кои се движеле на штули и можеле да покриваат долги растојанија. Бројот на овци драстично се намалил во втората половина на XIX век, кога систематскиот развој на големи борови плантажи го трансформирал пејзажот и локалната економија.

Еден од најпознатите жители на Ланд бил францускиот економист од XIX век Фредерик Бастија.

Добитникот на Нобеловата награда, романописецот Франсоа Моријак своите новели ги сместува во Ланд.

Географија[уреди | уреди извор]

Ланд е дел од сегашниот регион Нова Аквитанија и е опкружен со департманите Жиронда, Лот и Гарона, Жер и Атлантски Пиринеи, како и со Атлантскиот Океан на запад. Со површина од преку 9000 км2, Ланд, после Жиронда, е вториот најголем департман на територијата на метрополитенска Франција.

Познат е по плажата Сребрен Брег која е најдолгата плажа во Европа и привлекува многу сурфери секоја година.

Во Ланд се наоѓа и замокот Шато де Гожак кој бил изграден во 1686 година.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Од земјоделски аспект, Ланд е познат по своите пространи борови шуми кои се суровински материјал за дрвната и индустријата на смоли во областа. Шумите биле засадени во почетокот на XIX век за да се спречи ерозијата на песокливата почва од морето.

Туризам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]