Емануел Макрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Емануел Макрон
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron par Claude Truong-Ngoc avril 2015.jpg
25. претседател на Франција
Стапува
14 мај 2017
Претходник Франсоа Оланд
Копринц на Андора
Стапува
14 мај 2017
Премиер Антони Марти
Representative Жан-Пјер Иг
Претходник Франсоа Оланд
Министер за економија, индустрија и дигитални работи
На должноста
26 август 2014 – 30 август2016
Премиер Мануел Валс
Претходник Арно Монтебур
Наследник Мишел Сапен
Лични податоци
Роден(а) Емануел Жан-Мишел Фредерик Макрон
21 декември 1977 (1977-12-21) (воз. 39 г.)
Амјен, Франција
Партија Напред! (En Marche!)(2016–до денес)
Други припадности Независен политичар (2009–2016)
Социјалистичка партија (2006–2009)
Сопружник Брижит Троње (2007–досега)
Родители Жан-Мишел Макрон
Франсоаз Ногес-Макрон
Установа Париз X Нантер
Политички науки
Вероисповед католичка
Потпис

Емануел Макрон (француски: Emmanuel Macron), (Амјен, 21 декември 1977) – француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

Кратка биографија[уреди | уреди извор]

Студирал филозофија на универзитетот Париз Нантер, а во 2004 година дипломирал на Националната школа за администрација. Станал финансиски инспектор во Инспекторатот за финансии на Франција, а подоцна станал инвестициски банкар.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Бил член на Социјалистичката партија од 2006 до 2009 година и за време на првата влада на Франсоа Оланд, во 2012 година, бил назначен за заменик секретар пред да стане Министер за економија, индустрија и дигитални работи за време на втората влада на Мануел Валс,[1]кога тој протуркал реформи наклонети за бизнисот. Макрон дал оставка во август 2016 година[2] за да поднесе социјал-либерална[3][4][5] кандидатура на претседателските избори 2017.[6] Во ноември 2016 година, Макрон објави дека на изборите ќе биде под знамето на „Напред!“ (En Marche!), движење кое тој го основа во април 2016 година.

Претседател на Франција[уреди | уреди извор]

Макрон се квалификувал за вториот круг на избори во првиот круг на 23 април 2017 година. Победи во вториот круг на претседателските избори на Франција на 7 мај 2017 година победувајќи ја кандидатката на Националниот фронт, Марин Ле Пен со голема разлика. [7][8]Со своите 39 години, тој е најмладиот претседател во француската историја и најмлад француски водач на држава после Наполеон. [9][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sylvie Corbet and Elaine Ganley « French gov't reshuffle expels dissident ministers » , Associated Press, 26 August 2014
  2. EN DIRECT - Macron évite soigneusement d'évoquer sa candidature“, Le Figaro, 30 август 2016. (на fr)
  3. „Emmanuel Macron: portrait d'un social-libéral - L'Hebdo“. http://www.hebdo.ch/hebdo/cadrages/detail/social-liberal. конс. 23 февруари 2017 г. 
  4. Devecchio, Alexandre (31 август 2016). „"Le social-libéralisme d'Emmanuel Macron représente... 6% du corps électoral"“. http://www.lefigaro.fr/vox/politique/2016/08/31/31001-20160831ARTFIG00281-le-social-liberalisme-d-emmanuel-macron-represente-6-du-corps-electoral.php. конс. 23 февруари 2017 г. 
  5. „La démonstration de force du social-libéral Emmanuel Macron“. 10 декември 2016. http://www.marianne.net/demonstration-force-du-social-liberal-emmanuel-macron-100248542.html. конс. 23 февруари 2017 г. 
  6. Macron quits to clear way for French presidential bid“, BBC, 30 август 2016.
  7. Plowright, Adam (7 мај 2017). „Emmanuel Macron: a 39-year-old political prodigy“. MSN. http://www.msn.com/en-us/news/world/emmanuel-macron-a-39-year-old-political-prodigy/ar-BBAPpLW?ocid=News. 
  8. En direct, Emmanuel Macron élu président : " Je défendrai la France, ses intérêts vitaux, son image "“, 7 мај 2017 (конс. 7 мај 2017 г).
  9. Schnur, Dan. „Anger underlying French elections is roiling California too“. http://www.sfchronicle.com/news/article/Anger-underlying-French-elections-is-roiling-11108051.php. конс. 7 мај 2017 г. 
  10. http://www.reuters.com/article/us-france-election-macron-profile-idUSKBN1830XP

Надворешни врски[уреди | уреди извор]