Сома (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сома
Quai belu amiens.JPG
Реката Сома во Амјен
Земја Франција
Слив
Главен извор Пикардија
85
Устие Ламанш
50°13′16″ СГШ 1°34′00″ ИГД / 
Гол. на сливот ±6.000
Физички особености
Должина 245 единица?
Проток
 • Просечен:
  35
Изворот на Сома кај Фонсом.
Устието на Сома во Ламанш

Сома (француски: Somme, пикардски: Sonme) — река во Пикардија, северна Франција.[1] По неа е именуван департманот Сома.

Реката е долга 245 км од изворот кај Фонсом близу Сен Кантен, сè до Сомскиот Залив и протокот Ламанш. Лежи во геолошка синклинала која воедно ја образува и реката Солент. Ваквиот терен му дава на течението прилично постојан и благ наклон.

Историски настани[уреди | уреди извор]

 • Реката е веројатно најпозната по Битката на Сома во Првата светска војна (јули-ноември 1916).
 • Сомскиот Залив бил зборно место за флотата на Вилијам Освојувачот во инвазијата на Англија во 1066 г.
 • Реката ја преминала војската на Едвард III во 1346 во походот што кулминирал со Битката кај Креси.
 • Англиската војска морала да ја премине реката во походот што завршил со Битката кај Азенкур.
 • Во долините на Сома се одиграле големите битки што конечно ставиле крај на напредувањето на германската војска во Пролетната офанзива (1918).

Департмани и градови по течението[уреди | уреди извор]

Поважни притоки[уреди | уреди извор]

 • Десни
 1. Омињон
 2. Али
 3. Њевр
 4. Скардон
 • Леви
 1. Авр
 2. Сел
 3. Сен Ландон
 4. Ерен
 5. Амбоаз
 6. Анкр

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Името на реката доаѓа од келтски збор што значи „спокој“
 • Delattre, Ch., Mériaux, E. and Waterlot, M. Guides Géologiques Régionaux: Région du Nord, Flandre Artois Boulonnais Picardie (1973)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]