Жиронда (департман)

Координати: 44°50′N 0°40′W / 44.833° СГШ; 0.667° ЗГД / 44.833; -0.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Жиронда
Gironde
Gironda
департман
Зградата на префектурата на департманот Жиронда во Бордо
Зградата на префектурата на департманот Жиронда во Бордо
Знаме на Жиронда Gironde GirondaГрб на Жиронда Gironde Gironda
Местоположба на Жиронда во Франција
Местоположба на Жиронда во Франција
државаФранција
РегионНова Аквитанија
префектураБордо
потпрефектуриАркашон
Блај
Лангон
Леспар-Медок
Либурн
Управа
 • Претседател на советот на департманотЖан-Лик Глез
Површина1
 • Вкупна10.000 км2 (4,000 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно1.505.517
 • Ранг7-ми
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Час. појасЦЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)ЦЕЛВ (UTC+2)
број на департманот33
Арондисмани6
Кантони33
Општини538
^1 Француски катастар на земјиште кој не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2.

Жиронда (француски: Gironde, окситански: Gironda) – департман во регионот Нова Аквитанија на југозапад од Франција. Името го добил според естуарот Жиронда, главен воден пат. Винскиот регион Бордо е во Жиронда.

Историја[уреди | уреди извор]

Жиронда е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Била создадена од делови од поранешните провинции Гијена и Гаскоња.

Од 1793 до 1795 година, името на департманот било сменето во Бек д’Амбес за да се избегне асоцијација со револуционерната партија на жирондистите.

Географија[уреди | уреди извор]

Жиронда е дел од сегашниот регионНова Аквитанија и граничи со департманите Ланд, Лот и Гарона, Дордоња и Приморска Шаранта, а со Атлантскиот Океан на запад. Со површина од 10.000 км2 Жиронда е најголемиот департман на метрополитенска Франција. Ако се вклучат и прекуморските департмани, тогаш Жиронда изгледа како џуџе во однос на Француска Гвајана чија површина изнесува 83.846 км2.

Жиронда е позната по најдолгата плажа во Европа „Сребрен Брег“, која привлекува многу сурфери. Исто така, во Жиронда е роден Жак Ив Кусто истражувач на морињата и сите форми на живот во вода.

Големата дина во Пила во Аркашонскиот Залив близу Бордо е највисоката песочна дина во Европа.[1]

Туризам[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. C.G. (14 August 2009). Les Adresses de Mathilde Seigner et Fabien Onteniente. Le Figaro Magazine. (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]