Везер (река во Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Везер
Vezere01.jpg
ЗемјаШаблон:Франција
УстиеДордоња
Физички особености
Должина211 km
Проток
  • Просечен:
    58,9 m3⁄s

Везер (фр.: Vézère, окс. Vesera) е река во југозападна Франција, со должина од 211,2 km и површина на слив од 3.736 км². Тоа е важна притока на реката Дордоња. Извира во северозападниот дел на Централниот масив во јужна Франција и тече према југозапад низ департманите Корез и Дордоња. Средниот проток на реката Везер е 58,9 м³/с.

Долината на реката Везер е позната по своите предисториски пештери со бројни остатоци од хоминиди и палеолитско сликарство. Најпозната од нив е пештерата Ласко. УНЕСКО овие пештери ги сместил на својата листа на Светски наследства во 1979 година.

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]