Џеновски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џеновскиот Залив на карта

Џеновскиот Залив (итал. Golfo di Genova) е залив кој го зазема најсеверниот дел од Лигурското Море. Широк е околу 125 km, и се протега од градот Империја на запад до градот Ла Специја на исток. Најголем град на заливот е Џенова, кој претставува важен пристаништен град во регионот.

Координати: 44°10′N 8°55′E / 44.167° СГШ; 8.917° ИГД / 44.167; 8.917