Прејди на содржината

Хрватска демократска заедница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ХДЗ)
Лого на Хрватската демократска заедница

Хрватска демократска заедница (ХДЗ) е хрватска политичка партија која себеси се дефинира како десничарска и конзервативна, со демохристијанска ориентација. Придружна членка на Европската народна партија. Основач на ХДЗ бил Фрањо Туѓман, а сегашен претседател е Томислав Карамарко.