Жупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жупа е збор со словенско потекло кој може да се однесува на:

  • Црковна жупа (римокатоличка парохија во Хрватска и БиХ)
  • Жупа - област во дебарско, Македонија

Постојат исто така и населби и региони кои во името го содржат зборот жупа.