Прејди на содржината

Ораховица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ораховица
град
Поглед кон Ораховица
Поглед кон Ораховица
Држава Хрватска
Жупанија Вировитичко-подравска
Управа
 • ГрадоначалникЈосип Немец
Површина
 • град123,9 км2 (478 ми2)
Надм. вис.&10000000000000183000000183 м
Население (2011)[1]
 • град5.304
 • Градскo3.954
Поштенски код33515
Повик. бр.+385 33
Рег. таб.NA, SL
Мреж. местоwww.orahovica.hr

Ораховица (хрватски: Orahovica) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во западниот дел на историско-географската област Славонија, поточно во регионот Подравина. Градот се наоѓа на падните на планината Папук, а административно е дел од Вировитичко-подравската жупанија. Како град бил именуван во 1997 година.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, Општина Ораховица имала население од 5,304 жители, од кои:[1]

Според истиот тој попис, 87% биле Хрвати.[2]

Град Ораховица
година 2001 1991 1981 1971 1961
Хрвати 3,519 (82.56%) 2,999 (69.51%) 2,593 (64.74%) 2,587 (76.26%) 2,453 (80.82%)
Срби 478 (11.21%) 771 (17.87%) 618 (15.43%) 604 (17.80%) 495 (16.30%)
Југословени 0 218 (5.05%) 649 (16.20%) 118 (3.47%) 19 (0.62%)
друго 265 (6.21%) 326 (7.55%) 145 (3.62%) 83 (2.44%) 68 (2.24%)
total 4,262 4,314 4,005 3,392 3,035

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Ораховица“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Вировитичко-подравска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]