Аристотел Оназис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аристотел Оназис
Αριστοτέλης Ωνάσης
Onassis-persia.jpg
Роден 15 јануари 1906(1906-01-15)
Смирна, Отоманска Империја
Починал 15 март 1975(1975-03-15) (воз. 69 г.)
Франција
Занимање Производство на бродови
Сопружник/ци Атина Ливанос (в. 1946–60)
Жаклина Кенеди (в. 1968–75)
Деца Александар
Кристина
Роднини Сократис (татко)
Пенелопа (мајка)
Артемис (сестра)
Калирој (полу-сестра)
Миропа (полу-сестра)

Аристотел Оназис (грчки: Αριστοτέλης Ωνάσης; 15 јануари 1906 - 15 март 1975) бил грчки бизнисмен, познат како еден од најбогатите луѓе на 20 век[1][2]. Тој бил познат бродосопственик. Во почетокот, неговиот бизнис се состоел од изградба на бродови за превоз на нафта.

Оназис е роден на 15 јануари 1906 година, но според некои податоци, тој бил роден во 1900 година[3]. Во текот на 1946 година се оженил за Атина Ливанос, од која имал две деца: Александрос и Кристина. Александрос починал во 1973 година, кога имал 24 години во авионска несреќа, а Христина во 1988 година во Буенос Аирес. Во 1968 година се оженил за Жаклина Бувие, вдовица на починатиот американски претседател Џон Кенеди. Сепак, нивниот брак не бил успешен долго време, а од друга страна пак, Аристотел имал љубовна афера со оперската пејачка Марија Калас.

Единствениот жив наследник на Аристотел е неговата внука Атина. Аристотел починал на 15 март 1975 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Blyth, Myrna (12 август 2004). „Greek Tragedy, The life of Aristotle Onassis“. National Review Online. архивирано од изворникот на 9 март 2009 г.. http://www.webcitation.org/5f9H3HFrI. посет. 5 април 2008 г. 
  2. Smith, Helena, The Guardian, Callas takes centre stage again as exhibition recalls Onassis's life, Retrieved on 5 April 2008.
  3. „The Life of Aristotle Onassis“. Greece.org. http://www.greece.org/poseidon/work/modern-times/onassis.html. посет. 26 април 2009 г.