Народна демократска партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Народна демократска партија
(НДП)
Partia Demokratike Kombëtare
(PDK)
Водач Илијаз Халими
Генерален секретар Ибрахим Бедредин
Основана 1 август 1990
Штаб Тетово
Идеологија Заштита на правата на Албанците
Бои црвена, црна

Народна демократска партија (НДМ) (албански: Partia Demokratike Kombëtare (PDK)) — поранешна македонска политичка партија на етничките Албанци со седиште во Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Основачкото собрание на партијата се случило во јули 1990, а партијата била регистрирана на 1 август истата година. За претседател на партијата бил избран Илијаз Халими, а за генерален секретар бил назначен Ибрахим Бедредин. Партијата за првпат учествувала на парламентарните избори во 1990 година, додека Македонија сè уште била дел од Југославија. Самостојно, партијата освоила 0,4% од вкупниот број на гласови во првиот, односно 0,5% од вкупниот број на гласови во вториот круг, освојувајќи едно пратеничко место во Собранието.[1] Во некои подрачја партијата настапила во коалиција со ПДП, освојувајќи пет пратенички места.

На парламентарните избори во 1994 година партијата го зголемила бројот на гласови на 3% од вкупниот број на гласови, освојувајќи четири пратенички места.[1] Во 1997 НДП се споила со Партијата за демократски просперитет, со тоа формирајќи ја ДПА[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Nohlen, D & Stöver, P (2010) Elections in Europe: A data handbook, p1282
  2. Democratic Party of Albanians, DPA Balkan Insight