Летна универзијада - 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
XXIII Летна универзијада
Град домаќин Измир, Турција
Број на држави 170
Број на спортисти околу 9.500
Број на спортови 14
Број на натпревари 197
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 22 август
Стадион Стадион Ататурк

XXIII Летна универзијадауниверзијада одржана од 11 до 22 август 2005 во Измир, Турција. На овој настан учествуваа 5.348 спортисти со 4.388 членови на стручните штабови од 170 земји, кои настапија во 197 дисциплини во 14 спортови.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстрациони спортови

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија 26 16 23 65
2  Кина 21 16 12 49
3  Јапонија 18 18 20 56
4  Украина 18 16 18 52
5  САД 17 12 14 43
6  Полска 12 8 8 28
7  Јужна Кореја 11 14 9 34
8  Турција (домаќин) 10 11 6 27
9  Кинески Тајпеј 6 2 4 12
10  Италија 5 6 13 24
11  Франција 5 3 7 15
12  Германија 4 5 8 17
13  Бразил 4 2 9 15
14  Обединето Кралство 3 9 7 19
15  Белорусија 3 6 6 15
16  Канада 3 6 3 12
17  Естонија 3 1 2 6
18  Уганда 3 0 0 3
19  Иран 2 6 4 12
20  Холандија 2 1 2 5
21  Чешка 2 0 2 4
22  Хрватска 2 0 0 2
23  Мексико 1 5 7 13
24  Северна Кореја 1 3 2 6
25  Нов Зеланд 1 3 1 5
26  Казахстан 1 2 6 9
27  Унгарија 1 2 2 5
27  Србија и Црна Гора 1 2 2 5
29  Куба 1 1 4 6
30  Шпанија 1 1 2 4
31  Јамајка 1 1 1 3
31  Тајланд 1 1 1 3
33  Грузија 1 0 3 4
34  ЈАР 1 0 2 3
35  Австрија 1 0 1 2
35  Романија 1 0 1 2
37  Латвија 1 0 0 1
37  Монголија 1 0 0 1
37  Словенија 1 0 0 1
40  Швајцарија 0 2 3 5
41  Португалија 0 2 0 2
42  Ерменија 0 1 4 5
42  Ирска 0 1 4 5
44  Австралија 0 1 3 4
44  Грција 0 1 3 4
44  Мароко 0 1 3 4
47  Белгија 0 1 2 3
47  Словачка 0 1 2 3
49  Финска 0 1 1 2
49  Литванија 0 1 1 2
49  Сенегал 0 1 1 2
52  Алжир 0 1 0 1
52  Египет 0 1 0 1
52  Молдавија 0 1 0 1
55  Азербејџан 0 0 2 2
55  Кенија 0 0 2 2
57  Малезија 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.