Едвард Елгар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвард Елгар

Сер Едвард Елгар (2 јуни 1857 - 23 февруари 1934) — англиски композитор. Иако Елгар често се смета како типичен англиски композитор, повеќето од неговите музички влијанија се од континентална Европа[1].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SIR EDWARD ELGAR“. Архивирано од изворникот на 2020-11-06. Посетено на 2021-02-02.