Риши Сунак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Многупочитуван
Риши Сунак
Член на парламентот
Сунак во 2020 година
Премиер на Обединетото Кралство
На должноста
Стапил
25 октомври 2022
Монарх Чарлс III
Заменик Доминик Раб
Претходник Лиз Трас
Водач на Конзервативната партија
На должноста
Стапил
24 октомври 2022
Претседател Надим Захави
Претходник Лиз Трас
Канцелар на благајната
На должноста
13 февруари 2020 – 5 јули 2022
Премиер Борис Џонсон
Претходник Саџид Џавид
Наследник Надим Захави
Главен секретар на трезорот
На должноста
24 јули 2019 – 13 февруари 2020
Премиер Борис Џонсон
Претходник Лиз Трас
Наследник Стив Баркли
Парламентарен државен потсекретар за локална управа
На должноста
9 јануари 2018 – 24 јули 2019
Премиер Тереза Меј
Претходник Маркус Џонс
Наследник Лук Хол
Член на парламентот
за Ричмонд (Јоркс)
На должноста
Стапил
7 мај 2015
Претходник Вилијам Хаг
Мнозинство 27,210 (47.2%)
Лични податоци
Роден(а) 12 мај 1980(1980-05-12)(43 г.)
Саутхемптон, Хемпшир, Англија
Партија Конзервативна партија
Сопружник Акшата Мурти (в. 2009)
Деца 2
Живеалиште
Образование Колеџ Винчестер
Установа
Потпис Податотека:Rishi Sunak signature.svg
Портал rishisunak.com

Риши Сунак (англиски: Rishi Sunak; Саутхемптон, 12 мај 1980 година) — британски политичар, актуелен премиер на Обединетото Кралство и лидер на Конзервативната партија на Обединетото Кралство од 24 октомври 2022 година. Тој претходно бил канцелар на благајната од 2020 до 2022 година, главен секретар на трезорот од 2019 до 2020 година, член на Конзервативната партија. Бил член на парламентот за Ричмонд (Јоркс) од 2015 година.

Роден во Саутхемптон од пенџапски хиндуистички родители кои мигрирале во Британија од Источна Африка. Сунак се школувал на колеџот Ванчестер. Потоа студирал филозофија, политика и економија (ППЕ) на колеџот Линколн во Оксфорд, а подоцна се стекнал со МБА на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија како Фулбрајтов стипендист. Додека студирал на Стенфорд, ја запознал својата идна сопруга Акшата Мурти, ќерка на Н. Р. Нарајана Мурти, индиски стопанственик милијардер кој ја основал Инфосис. Сунак и Мурти се 222. најбогати луѓе во Британија, со вкупно богатство од 730 милиони фунти заклучно со 2022 година.[1] По дипломирањето, работел за Голдман Сакс, а подоцна и како партнер во компаниите за хеџ фондови Управа на Детскиот инвестициски фонд и Телема Партнерс.

Сунак бил избран во Долниот дом за Ричмонд (Јоркс) во Северен Јоркшир на општите избори во 2015 година, наследувајќи го Вилијам Хејг. Сунак го поддржал брегзитот на референдумот за членство во ЕУ во 2016 година. Бил назначен во втората влада на Тереза Меј за парламентарен потсекретар за локална самоуправа во реконструкцијата во 2018 година. Трипати гласал за Договорот за повлекување на Меј од Брегзит. Откако Меј поднела оставка, Сунак ја поддржувал кампањата на Борис Џонсон да стане лидер на конзервативците. Откако Џонсон беше избран и именуван за премиер, тој го назначил Сунак за главен секретар на Трезорот. Сунак го заменил Саџид Џавид како канцелар на благајната по неговата оставка при реконструкцијата на кабинетот во февруари 2020 година.

Како канцелар, Сунак бил истакнат во владиниот финансиски одговор на пандемијата „Ковид-19“ и нејзиното економско влијание, вклучувајќио ги и шемите за задржување на работните места заради коронавирусот и „Јадете надвор за да помогнете“ (Eat Out to Help Out). Во екот на скандалот Партигејт, бил првиот државен канцелар во британската историја кој бил казнет за кршење на законот додека беше на функцијата, откако му била изречена фиксна казна за прекршување на прописите за „Ковид-19“ за време на карантинот. Поднел оставка како канцелар на 5 јули 2022 година, наведувајќи ги неговите разлики за економската политика со Џонсон во неговото писмо за оставка.[2] Оставката на Сунак, заедно со оставката на Џавид како министер за здравство, довеле до оставка на Џонсон заради владина криза.

На 8 јули 2022 година, ја објавил својата кандидатура да го замени Џонсон на изборите за раководство на Конзервативната партија.[3] На 20 јули загубил од Лиз Трас во резултатите објавени на 5 септември 2022 година.[4] По нејзината оставка, бил избран за премиер на 25 октомври 2022 година.

Младост и образование[уреди | уреди извор]

Сунак е роден на 12 мај 1980 година во Саутхемптон[5][6] од хиндуистички родители со пенџапско потекло, Јашвир и Уша Сунак.[7] Тој е најстариот од тројцата браќа и сестри.[6] Неговиот татко Јашвир е роден и израснат во колонијата и протекторатот Кенија (денес Кенија), додека неговата мајка Уша е родена во Тангањика (која подоцна станала дел од Танзанија).[8] Неговите баба и дедо се родени во провинцијата Пенџаб, Британска Индија, и мигрирале од Источна Африка со своите деца во Велика Британија во 1960-тите.[9] Јашвир бил општ лекар, а Уша бил фармацевт и водела локална аптека.[7][10][11]

Сунак се школувал во Строуд, подготвително училиште во Ромси, Хемпшир и колеџот Ванчестер, независно машко училиште, каде што бил главен момче и уредник на училишниот весник.[12][13] Тој бил келнер во кари куќа во Саутемптон за време на летните одмори.[8][13][14][15] Читал филозофија, политика и економија (ППЕ) на колеџот Линколн, Оксфорд, каде дипломирал во 2001 година.[12] Во 2001 година, бил интервјуиран со неговите родители за документарниот филм на БиБиСи The Middle Classes: Their Rise and Spread,[16] за време на кој тој забележал: „Имам пријатели кои се аристократи, имам пријатели кои се од повисока класа, имам пријатели кои се од работничката класа... добро, не од работничката класа“.[17] Во 2006 година се стекнал со МБА на Универзитетот Стенфорд, каде што беше Фулбрајтов стипендист.[18][19][20]

Канцелар на благајната (2020-2022)[уреди | уреди извор]

Официјалниот портрет на Сунак како канцелар на државната каса

Именување[уреди | уреди извор]

Во неделите пред назначувањето на Сунак за канцелар на благајната, голем број брифинзи за печатот сугерирале дека може да се воспостави ново економско министерство на чело со Сунак за да се намали моќта и политичкото влијание на канцеларот Саџид Џавид во Министерството за финансии. Сунак се сметал за лојален на Џонсон, фаворизиран од Доминик Камингс, и се сметал за министер „ѕвезда во подем“ кој умешно го претставувал премиерот за време на изборните дебати во 2019 година.[21] До февруари 2020 година, Гардијан објавил дека Џавид ќе остане во улогата на канцелар и дека Сунак ќе остане како главен секретар на трезорот, така што главниот советник на премиерот Камингс ќе „држи на око“ Џавид.[22]

Сунак бил унапреден во канцелар на 13 февруари 2020 година како дел од реконструкцијата на кабинетот, откако неговиот претходник Џавид поднел оставка истиот ден.[23][24] Џавид поднел оставка на функцијата канцелар на благајната по состанокот со премиерот Џонсон. За време на состанокот, Џонсон му понудил да ја задржи својата позиција под услов да ги отпушти сите свои советници во Трезорот, за да биде заменети со персонал избран од Камингс. Откако поднел оставка, Џавид за Асоцијацијата за печат изјавил дека „ниту еден министер што се почитува себеси нема да ги прифати тие услови“.[24][25] Некои политички коментатори сметаат дека назначувањето на Сунак го сигнализира крајот на независноста на Трезорот од Даунинг стрит, при што Роберт Шримсли, главен политички коментатор на Фајненшл тајмс, тврди дека „добрата влада често зависи од вишите министри - а особено од канцеларот - да се бори против лошите идеи“..[26]

Пандемијата на ковид 19[уреди | уреди извор]

Сунак на конференција за печат на 20 март 2020 година. со премиерот Борис Џонсон и заменик-главниот медицински директор Џени Харис
Борис Џонсон и Сунак на прославата на Џонсоновиот роденден на 19 јуни 2020 година; и двајцата подоцна добиле фиксни казни за присуство на собирот

Првиот буџет на Сунак бил направен на 11 март 2020 година [27] Истиот вклучувал најава за дополнителни трошења од 30 милијарди фунти, од кои 12 милијарди фунти биле доделени за ублажување на економските ефекти од пандемијата на Ковид 19.[28]

Бидејќи пандемијата предизвикала финансиски последици, мерките на канцеларот Сунак биле критикувани затоа што некои работници не можеле да се квалификуваат за мерките за поддршка на приходи на Министерството за финансии. Вршителот на должноста водач на либералдемократите, Ед Дејви, рекол дека луѓето биле неправедно „обесени на сушење“ и дека нивните „работни места од соништата се претвориле во кошмари“ откако стотици пратеници контактирале со канцеларката.[29] Институтот за студии за вработување проценил дека 100.000 луѓе можеби нема да ги исполнуваат условите за каков било облик на владина помош затоа што започнале нова работа премногу доцна за да бидат вклучени во шемата за задржување на работните места, додека Британската асоцијација за угостителство го известила Одборот за трезорот дека меѓу 350.000 и 500.000 работници во нејзиниот сектор немале право.[30][31]

Сунак бил дел од комитетот на министри во кабинетот (во кој биле вклучени и Џонсон, Мет Хенкок и Мајкл Гоув) кои носеле одлуки за пандемијата.[32]

Сунак добил фиксна казна заедно со Џонсон за присуство на забава, но не дал изјава и не поднел оставка.[33]

Фиксна казна[уреди | уреди извор]

Сунак (десно) и Саџид Давид (лево) (првите двајца членови на кабинетот кои поднеле оставки на 5 јули) на сликата со Борис Џонсон (во средината)

На 12 април 2022 година, Сунак добил фиксна казна откако полицијата верувала дека тој ги прекршил ограничувањата на Ковид-19 со тоа што присуствувал на роденденска забава.[34] Извесен број други, исто така, добиле известувања за фиксни казни, вклучувајќи го и Џонсон. Сунак станал првиот канцелар во британската историја за кој се верува дека го прекршил законот додека бил на функција.[35][36]

Оставка[уреди | уреди извор]

На 5 јули 2022 година, Сунак поднел оставка како канцелар неколку моменти откако Саџид Џавид поднел оставка од функцијата министер за здравство, среде контроверзиите околу наводите за сексуално вознемирување против пратеникот Крис Пинчер.[37] Во писмото за оставка, Сунак напишал: „Јавноста со право очекува владата да се води правилно, компетентно и сериозно“. Признавам дека можеби ова ми е последно министерско работно место, но верувам дека вреди да се борам за овие стандарди и затоа поднесувам оставка. Во подготовките за нашиот предложен заеднички говор за економијата следната недела, ми стана јасно дека нашите пристапи се премногу различни.“ [38] По дополнителните оставки, Џонсон на 7 јули поднел оставка како лидер на Конзервативната партија.[39]

Кандидатура на конзервативците за раководство 2022[уреди | уреди извор]

Лого на кампањата на Сунак

На 8 јули 2022 година, Сунак објавил дека ќе се кандидира на изборите за раководство на Конзервативната партија за да го замени Џонсон.[40] Сунак ја започнал својата кампања преку видео објавено на друштвените мрежи, велејќи дека „ќе ја врати довербата, ќе ја врати економијата и ќе ја обедини земјата“.[41] Рекол дека неговите вредности се „патриотизам, правичност, напорна работа“.[42] Сунак ветил дека „ќе се бори на родово неутрален јазик“.[43]

Конзервативните политичари кои го поддржале Џонсон го критикувале Сунак дека „ги предводел обвиненијата за соборување на премиерот“, а Џејкоб Рис-Мог го нарекол „канцелар на високи даноци“.[44]

Доменот „readyforrishi.com “ првпат бил регистриран кај GoDedi на 23 декември 2021 година, додека „ready4.rishi.com “ бил регистриран на 6 јули 2022 година, два дена откако Сунак поднел оставка како канцелар. Првиот домен врши пренасочување кон вториот.[45][46]

Премиер на Обединетото Кралство (2022-)[уреди | уреди извор]

Сунак беше назначен за премиер на Обединетото Кралство од страна на кралот Чарлс III на 25 октомври 2022 година,[47] што го прави првиот британски азиски премиер, како и првиот премиер од нехристијанска вера. Тој е и првиот премиер назначен од машки монарх во 71 година, по Винстон Черчил. Тој е најмладиот премиер по Роберт Џенкинсон 2. гроф од Ливерпул.[48]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Durbin, Adam (20 May 2022). „Rishi Sunak and Akshata Murthy make Sunday Times Rich List“. BBC News. Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 9 July 2022.
 2. Media, P. A. (5 July 2022). „Rishi Sunak and Sajid Javid's resignation letters in full“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 16 July 2022. Посетено на 6 July 2022.
 3. „Ex-Chancellor Rishi Sunak launches bid to be Conservative leader“. BBC News. 8 July 2022. Архивирано од изворникот на 8 July 2022. Посетено на 8 July 2022.
 4. „Sunak gets 137 votes, Truss 113 and Mordaunt 105“. The Guardian (англиски). 20 July 2022. Архивирано од изворникот на 20 July 2022. Посетено на 20 July 2022.
 5. Sunak, Rt Hon. Rishi (born 12 May 1980). A & C Black. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U283888. ISBN 978-0-19-954088-4. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 1 October 2019. (бара претплата)
 6. 6,0 6,1 Hooker, Lucy; Espiner, Tom (10 July 2020). „Rishi Sunak: The 'whatever it takes' chancellor“. BBC News. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 10 July 2020.
 7. 7,0 7,1 Gunn, Simon; Bell, Rachel (16 June 2011). Middle Classes: Their Rise and Sprawl. Orion. стр. 109. ISBN 978-1-78022-073-4. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 15 April 2020.
 8. 8,0 8,1 Judah, Ben (27 May 2020). „Take a Chancellor on me: Inside the world of Rishi Sunak“. Tatler. Архивирано од изворникот на 28 June 2020. Посетено на 26 June 2020.
 9. Crouch, Giulia (18 July 2022). „Are you Ready for Rishi? Everything to know about his background, wife and politics“. Evening Standard (англиски). Архивирано од изворникот на 18 July 2022. Посетено на 18 July 2022.
 10. Sunak, Rt Hon. Rishi (born 12 May 1980). A & C Black. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U283888. ISBN 978-0-19-954088-4. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 1 October 2019. (бара претплата)
 11. „Rishi Sunak“. Eastern Eye. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 1 October 2019.
 12. 12,0 12,1 Edwardes, Charlotte (1 August 2020). „Meet the chancellor: the real Rishi Sunak, by the people who know him best“. The Times. Архивирано од изворникот на 11 September 2020. Посетено на 11 September 2020.
 13. 13,0 13,1 Roy, Amit (20 October 2014). „Murthy son-in-law gets Hague's seat“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на 9 October 2020. Посетено на 1 October 2019.
 14. Sunak, Rt Hon. Rishi (born 12 May 1980). A & C Black. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U283888. ISBN 978-0-19-954088-4. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 1 October 2019. (бара претплата)
 15. Slade, Darren (9 July 2020). „Rishi Sunak's mini-budget: Hampshire reaction“. Andover Advertiser. Архивирано од изворникот на 12 July 2020. Посетено на 10 July 2020.
 16. „Rishi Sunak's old video on 'no working-class friends' resurfaces, goes viral“. Hindustan Times (англиски). 10 July 2022. Архивирано од изворникот на 10 July 2022. Посетено на 11 July 2022.
 17. „Of course Rishi Sunak doesn't have any working-class friends“. The Spectator. Архивирано од изворникот на 11 July 2022. Посетено на 13 July 2022.
 18. Sunak, Rt Hon. Rishi (born 12 May 1980). A & C Black. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U283888. ISBN 978-0-19-954088-4. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 1 October 2019. (бара претплата)
 19. Sunak, Rt Hon. Rishi (born 12 May 1980). A & C Black. doi:10.1093/ww/9780199540884.013.U283888. ISBN 978-0-19-954088-4. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 1 October 2019. (бара претплата)
 20. „Sudha-Narayana Murthy's son-in-law Rishi Sunak wins polls as Conservative party member“. The Economic Times. 9 May 2015. Архивирано од изворникот на 12 May 2015. Посетено на 9 May 2015.
 21. Parker, George (25 December 2019). „Johnson's 'favourite minister' tipped to run super-ministry“. Financial Times. Архивирано од изворникот на 9 June 2020. Посетено на 28 May 2020.
 22. Mason, Rowena (5 February 2020). „Ministers jostle as Johnson plans long-awaited reshuffle“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 9 June 2020. Посетено на 28 May 2020.
 23. „Cabinet reshuffle: Sajid Javid resigns as chancellor“. BBC News. 13 February 2020. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 13 February 2020.
 24. 24,0 24,1 Mason, Rowena; Stewart, Heather; Walker, Peter (13 February 2020). „Sajid Javid resigns as chancellor amid Johnson reshuffle“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 13 February 2020. Посетено на 13 February 2020.
 25. „Sajid Javid quits as British Chancellor“. RTÉ. 13 February 2020. Архивирано од изворникот на 2 May 2020. Посетено на 28 May 2020.
 26. Shrimsley, Robert (13 February 2020). „Johnson has backed Cummings over his chancellor — and there will be a cost“. Financial Times. Архивирано од изворникот на 31 May 2020. Посетено на 28 May 2020.
 27. Heffer, Greg (18 February 2020). „Budget 2020 to remain on 11 March, new Chancellor Rishi Sunak confirms“. Sky News. Архивирано од изворникот на 10 January 2022. Посетено на 18 February 2020.
 28. „Budget 2020: Chancellor pumps billions into economy to combat coronavirus“. BBC News. 11 March 2020. Архивирано од изворникот на 15 May 2020. Посетено на 11 March 2020.
 29. McCulloch, Adam (3 April 2020). „Treasury urged to look again at coronavirus scheme loophole“. Personnel Today. DVV Media Group. Архивирано од изворникот на 5 April 2020. Посетено на 5 April 2020.
 30. Wilson, Tony (27 April 2020). 'Falling through cracks' or 'left in limbo' – fixing the holes in our safety net“. Institute for Employment Studies. Архивирано од изворникот на 24 May 2020. Посетено на 4 February 2021.
 31. Homer, Alex (15 May 2020). „Furlough boost 'makes no difference' to thousands“. BBC News. Архивирано од изворникот на 17 May 2020. Посетено на 4 February 2021.
 32. Tominey, Camilla (2 November 2020). „After the lockdown leak, what does the future hold for Boris Johnson's 'quad' committee?“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 3 November 2020.
 33. „Boris Johnson defies calls to quit after he and Rishi Sunak fined“. The Guardian (англиски). 12 April 2022. Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 9 July 2022.
 34. „Ex-Chancellor Rishi Sunak launches bid to be Conservative leader“. BBC News. 8 July 2022. Архивирано од изворникот на 8 July 2022. Посетено на 9 July 2022.
 35. Scott, Jennifer (12 April 2022). „Boris Johnson and Rishi Sunak fined over lockdown parties“. BBC News. Архивирано од изворникот на 12 April 2022. Посетено на 12 April 2022.
 36. Southworth, Phoebe (12 April 2022). „Boris Johnson and Rishi Sunak 'took us all for mugs', say relatives of Covid victims“. The Telegraph. ISSN 0307-1235. Архивирано од изворникот на 12 April 2022. Посетено на 12 April 2022.
 37. „Sunak and Javid quit cabinet as PM admits Pincher mistake“. BBC. 5 July 2022. Архивирано од изворникот на 5 July 2022. Посетено на 5 July 2022.
 38. „Rishi Sunak's and Sajid Javid's resignation letters in full“. BBC News. 5 July 2022. Архивирано од изворникот на 5 July 2022. Посетено на 5 July 2022.
 39. „Timeline of how each crisis unfolded under Boris Johnson“. ITV News (англиски). 7 July 2022. Архивирано од изворникот на 7 July 2022. Посетено на 8 July 2022.
 40. Stewart, Heather; Mason, Rowena; Walker, Peter (8 July 2022). „Rishi Sunak to stand for Conservative party leader“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на 8 July 2022. Посетено на 8 July 2022.
 41. Morris, Sophie (8 July 2022). „Boris Johnson resigns: Rishi Sunak launches bid to become next prime minister“. Sky News. Архивирано од изворникот на 8 July 2022. Посетено на 18 July 2022.
 42. Morris, Sophie (9 July 2022). „Rishi Sunak and other Conservative hopefuls announce leadership bids to replace Boris Johnson – with more expected this weekend“. Sky News. Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 18 July 2022.
 43. Diver, Tony (9 July 2022). „Rishi Sunak pledges to protect women's rights in first leadership policy pitch“. The Telegraph. ISSN 0307-1235. Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 9 July 2022.
 44. „Tory MPs hit back at 'treacherous' Rishi Sunak as leadership race begins“. The Guardian (англиски). 9 July 2022. Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 9 July 2022.
 45. „How Tory hopefuls snapped up campaign web addresses well before Boris Johnson quit“. The Guardian. 13 July 2022. Архивирано од изворникот на 14 July 2022. Посетено на 14 July 2022.
 46. „Kemi Badenoch launches Tory leadership bid after Rishi Sunak“. The Herald (Glasgow). Архивирано од изворникот на 9 July 2022. Посетено на 10 July 2022.
 47. Sparrow, Andrew; Sullivan, Helen (25 October 2022). „Rishi Sunak gives first speech as prime minister after meeting King Charles at Buckingham Palace – live“ (англиски). The Guardian. Посетено на 25 October 2022.
 48. Atkin, Elizabeth (2022-10-24). „Who is the UK's youngest ever Prime Minister – is it Rishi Sunak?“. Metro (англиски). Посетено на 2022-10-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]