Валентин Гафт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валентин Гафт
Valentin Gaft.JPG
Роден(а)Валентин Јосифович Гафт
Занимањеглумец
Активен1956 – денес

Валентин Гафт (руски: Валенти́н Ио́сифович Гафт, роден на 2 септември 1935 во Москва) — советски и руски филмски глумец.

Неговиот татко, Јосиф, бил адвокат. Неговото семејство се преселило во Москва од Полтава, Украина. Во текот на Втората светска војна, неговиот татко служел во Црвената армија, а по завршувањето добил ранг на мајор.

Валентин Гафт дипломирал на Московскиот уметнички театар во 1957 година. Тој студирал заедно со други идни популарни глумеци како Олег Табаков и Маја Менглет. Во кино Гафт започнал да работи во 1956 година. Кога дипломирал работел во голем број на други кина и театри.

Денеска, тој е еден од најпопуларните руски глумеци. Во брак е со Олга Остроумова, исто така позната руска глумица.