Хенри Бофорт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хенри Бофорт
Епископ од Винчестер
Tomb of Cardinal Beaufort.jpg
Гробот на кардиналот
Митрополија Кантербери
Седиште Винчестерска епархија
Ракоположен 1404
Службата завршила 1447
Претходник Вилијам
Наследник Вилијам
Други служби Лорд канцелар на Англија 1403-05, 1413-17 и 1424-26; Епископ на Линколн 1398-1405; Канцелар на Оксфордскиот универзитет 1397-1399;
Редови
Consecration 14 јули 1398
Станал кардинал 24 мај 1426
Лични податоци
Роден circa 1375
Анжу, Франција
Починал 11 април 1447 (72 години)
Винчестер, Англија
Почивалиште Винчестерска катедрала
Вероисповед Римокатоличка црква
Родители Јован и Катерина

Хенри Бофорт ( 1375 - 11 април 1447) бил средновековен англиски свештеник и епископ од Винчестер, како дел од англиското кралско семејство.