Франческо I Сфорца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франческо I Сфорца
Francesco Sforza.jpg
Роден(а)23 јули 1401(1401-07-23)
Сан Минијато
Починал(а)8 март 1466(1466-03-08) (возр. 64)
Милано
Благородно семејстводинастија Сфорца
Сопружник(ци)Полисена Руфо
Бјанка Марија Висконти
ТаткоМуцио Сфорца
МајкаЛуција де Торсано

Франческо I Сфорца (роден на 23 јули 1401 - починал на 8 март 1466) бил војвода од Милано и основач на династија Сфорца во Милано.

Франческо Сфорца е роден во Сан Минијато, Тоскана како еден од седумте нелегитимни синови на Муцио Сфорца и Луција де Торсано. Во 1418 година се оженил со Полисена Руфо. Тој служел на династија Висконти против Венецијанската република а потоа и на самата Венеција против Висконтите. Во 1432 година, Бјанка Марија Висконти како единствена ќерка на владетелот на Милано Филипо Марија Висконти била свршена со Франческо и му биле доделени Понтремоли и Кремона, како и наследство на престолот по смртта на војводата. Во 1433 година го предводел нападот против папските членки.

Во 1450 година станал војвода на Милано, заедно со неговата сопруга.