Рампо Левков - Левката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rampo Levkov.jpg
Роден 9 јануари 1909
Прилеп, Македонија Македонија
Починал 19 септември 1942(1942-09-19) (воз. 33 г.)
Дабница, Македонија Македонија
Националност Македонец
Биста на Рампо Левков - Левката во Прилеп

Рампо Левков - Левката (Прилеп, 9 јануари 1909 - Дабница, Прилепско, 19 септември 1942) бил македонски комунист, учесник во НОВ, народен херој.

Основно образование и гимназијата завршил во Прилеп, а во 1929 година се запишал на Правниот факултет во Белград, кој, и покрај материјалните потешкотии, го завршил за пет години. Во 1935 година се вработил како волонтер во Прилепскиот суд.[1]

Поради својот револуционерен дух, често беше затворан. Од есента 1941 година, живее и дејствува полуилегално и со голем успех работи на омасовувањето на оруженото востание на македонскиот народ.

Бугарскиот окупатор го стрела кај селото Дабница, прилепско, на 19 септември 1942 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рампо Левката“, Old Prilep
  2. Vera Aceva, Borko Temelkoski (1978). Prilep i Prilepsko vo NOV 1942 godina: materijali od naučniot sobir održan na 13, 14 i 15 dekemvri 1976 godina. Kultura.