Ташко Караџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ташко Караџа
Anastas karadzov.png
Роден 14 април 1914
село Д’мбени
Починал 23 мај 1942(1942-05-23) (возр. 28)
Солун
убиен
Познат револуционер

Анастас "Ташко" Караџа (14 април 1914 - Д’мбени, 23 мај 1942 - Солун) — македонски револуционер од Егејскиот дел на Македонија. Бил член и професионален активист од пред војната, затворан и интерниран од режимот на Метаксас. Во 1941 година бил функционер на ОКНЕ за Егејска Македонија и секретар на Окружниот комитет на Комунистичката партија на Грција (КПГ) за Катеринско. На 8 април 1942 година е фатен од Гестапо, осуден на смрт и стрелан на 23 мај во Солун.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Егејска Македонија во НОБ 1941-1943, Том VII, Скопје 1985.
  • Егејска Македонија во НОБ 1949, Том VI, Скопје 1983.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (англиски)[1] Кратка биографија на Ташко Караџа