Ден

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Деноноќие)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денединица за време која се однесува на оној дел од деноноќието кој трае од изгрејсонце до зајдисонце.

Денот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Денот како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Денот како мотив во музиката[уреди | уреди извор]

 • „Денот на Шарки“ (англиски: Sharkey's Day) - песна на американската музичарка Лори Андерсон од 1984 година.[9]
 • „Ден“ - песна на македонската група „Баклава“ од 2008 година.[10]
 • „Жежок ден во Мексико“ (англиски: Hot Day in Mexico) - песна на македонската група „Бастион“.[11]
 • „Еден ден“ (One Day) - песна на исландската поп-музичарка Бјорк (Björk) од 1993 година.[12]
 • „Чудни денови“ (англиски: Strange days) - песна од истоимениот албум на американската рок-група „Дорс“ од 1967 година.[13]
 • „Помеѓу деновите“ (англиски: In Between Days) - песна на британската рок-група „Кјур“ (The Cure).[14]
 • „Последниот ден од нашето познанство“ (англиски: The Last Day Of Our Acquaintance) - песна на ирската поп-рок-музичарка Шинед О'Конор (Sinéad O'Connor) од 1989 година.[15]
 • Еден ден“ - музички албум на македонската поп-пејачка Тамара Тодевска од 2015 година.
 • „Нов ден“ (Novi Dan) - песна на југословенската рок-група „Фит“ од 1988 година.[16]
 • „Необичен ден“ (хрватски: Neobičan dan) - песна на хрватската група „Хаустор“.[17]
 • „Голем ден на север“ (англиски: A Big Day in the North) – песна на британската поп-рок група „Хепи Мандис“ (Happy Mondays) од 1995 година.[18]
 • „Сомотни денови“ (Velvet Days) - песна на американската рок-музичарка Кристин Херш (Kristin Hersh) од 1994 година.Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>.

Денот како мотив во филмот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 85.
 2. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 118.
 3. Italo Kalvino, Kosmikomike: stare i nove. Beograd: Paidea, 2008, стр. 20-28.
 4. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 85-86.
 5. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 25.
 6. Aleksandar Solženjicin, Jedan dan Ivana Denisoviča. Beograd: Paideia, 2006.
 7. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 284-285.
 8. Дејвид Николс, Еден ден. Скопје: Три, 2012.
 9. [https://www.youtube.com/watch?v=JHod5t4y7B4 YouTube, Laurie Anderson - Sharkey's Day (пристапено на 4.12.2019)
 10. Baklava, Kalemar, SJF Records 124, 2008.
 11. Bastion works & rew>>works, AG Records, PMG Recordings, Lithium Records.
 12. Discogs, Björk ‎– Debut (пристапено на 10.8.2020)
 13. The Doors, Strange Days, Elektra/Asulum Records, 7559-74014-2, 1975.
 14. YouTube, The Cure - In Between Days (Official Video) (пристапено на 26.9.2019)
 15. YouTube, Sinéad O’Connor - I Do Not Want What I Haven't Got (1989) (пристапено на 29.9.2019)
 16. DISCOGS, Fit (3) ‎– Uz Rijeku (пристапено на 19.8.2020)
 17. [Haustor 1981. 1984. 1985. 1988. City Records, 2006.
 18. DISCOGSBlack Grape ‎– It's Great When You're Straight...Yeah (пристапено на 1.9.2019)
 19. Пази се! Доаѓа Cinedays 13. Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 34.