Нашите денови

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Нашите денови“ (хрватски: Naši dani) — музички албум на хрватската рок-група Група 220 од 1968 година.

Песни[уреди | уреди извор]

Албумот содржи 13 песни:[1]

 1. Нашите денови
 2. Нови денови со старите грижи
 3. Светот е полн со љубов
 4. Љубовта е неговиот свет
 5. Некогаш се сакавме
 6. Некаде постои некој
 7. Баш ми е грижа
 8. Неколку мали нешта
 9. Тагата нека си оди од твојот свет
 10. Сети се на оние денови
 11. Бесцелни денови
 12. Старец
 13. Нашите денови (реприза)

Автор на песните е Драго Млинарец, освен: „Светот е полн со љубов“, „Сети се на оние денови“ и „Некогаш се сакавме“ (чиј автор е В. Саболовиќ), како и „Нашите денови“ (автори се Бранимир Живковиќ и Млинарец). Бранимир Живковиќ е автор на аранжманите на сите песни. Албумот е снимен во студиото „Југотон“ во Загреб, во ноември 1968 година. Тон мајстор бил Никола Јовановиќ, уредник на изданието бил Перо Готовац, а автор на фотографиите Маријан Витамвас, а ликовното уредување го направил Емил Слуњски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]