Дејвид Николс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дејвид Николс (англиски: David Nicholls) (30 ноември 1966, Хемпшир, Обединето Кралство) - англиски писател и сценарист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Дејвид Николс е роден на 30 ноември 1966 година. Завршил англиска книжевност и драма на Универзитетот во Бристол, а потоа посетувал обука за актер на Американската музичка и драмска академија во Њујорк. На почетокот работел како актер при што имал некои помали улоги, а истовремено започнал да чита сценарија на радио и телевизија. Исто така, тој бил уредник на сценарија во неколку телевизиски и продукциски куќи. Николс живее во Лондон со партнерката Хана со која има две деца.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

На почетокот од кариерата Николс направил неколку адаптации на англиски класици за потребите на „Би-би-си“. Во 2003 година го објавил првиот романПрашање за десет поени“, две години подоцна го објавил романот „Дублер“, а во 2009 година и третиот роман „Еден ден“. Исто така, тој е автор на сценаријата снимени според неговите книги.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дејвид Николс, Еден ден. Скопје: Три, 2012.
  2. Дејвид Николс, Еден ден. Скопје: Три, 2012.