Захарија Шумљанска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Zaharia Shumlyanska.JPG
Роден Захарија Василева Шумљанска
15 мај 1864
Могила, Битолско
Починал 1937
Софија, Бугарија

Захарија Василева Шумљанска (15 мај 1864 во с. Могила, Битолско - 1937) — македонски просветен работник, добротвор од времето на македонската револуционерна борба. Завршила гимназија во Пловдив во 1885 г. Долгогодишна учителка е во Воден, Едрене, Скопје, Солун и др. Ја помага ослободителната борба на населението во Македонија. По Илинденското востание организира сиропиталишта за децата на настраданите дејци во востанието. По Балканските војни живее во Софија и активно се занимава со добротворна дејност. Умира во 1937 г. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Софиска Народна библиотека „Св. Св. Кирил и Методиј“, белешки: к. 42, а.е.66, л. 33-50.