Роберт Лукас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Лукас
Robert Lucas
Роден 15 септември 1937(1937-09-15)
Јакима, Вашингтон, САД
Починал 15 мај 2023(2023-05-15) (возр. 85)
Занимање економист
Роберт Лукас

Роберт Лукас (англиски: Robert Lucas Jr., 15 септември 193715 мај 2023) — американски економист, добитник на Нобеловата награда за економија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е на 15 септември 1937 година во Јакима (Вашингтон) во САД. Дипломирал на Универзитетот во Чикаго на историја и економија, а на истиот универзитет докторирал во 1964 година. Во периодот 1963-1974 година работел како асистент и професор на Универзитетот Карнеги-Мелон (Питсбург). Од 1975 година работел како професор на Универзитетот во Чикаго на Одделот за економија.

Бил ччен е на Американската академија на науките и добитник на Нобелова награда за економија (1995) за достигањата на планот транформација на макроекономската анализа и продлабочубање на нашето разбирање за економската политика. Истражувач во неколку области: монетарна теорија, меѓународна трговија, фискална политика, економски раст и др.

Починал на 15 мај 2023 г.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Како поединец или во соавторство, тој е автор на голем број дела (претежно статии), во кои ја развива и применува теоријата на рационални очекувања. Од нив најпознати се:

  • Lucas, Robert (1972). „Expectations and the Neutrality of Money“. Journal of Economic Theory. 4 (2): 103–124. doi:10.1016/0022-0531(72)90142-1.
  • Lucas, Robert (1976). „Econometric Policy Evaluation: A Critique“. Carnegie-Rochester Conference Series on Public Policy. 1: 19–46. doi:10.1016/S0167-2231(76)80003-6.
  • Lucas, Robert (1988). „On the Mechanics of Economic Development“. Journal of Monetary Economics. 22 (1): 3–42. doi:10.1016/0304-3932(88)90168-7.
  • Lucas, Robert (1990). „Why Doesn't Capital Flow from Rich to Poor Countries“. American Economic Review. 80: 92–96. JSTOR 2006549.
  • Lucas, Robert (1981). Studies in Business-Cycle Theory. MIT Press. ISBN 0-262-62044-8.
  • Lucas, Robert (1995) – "Monetary Neutrality" Prize Lecture – 1995 Nobel Prize in economics , December 7, 1995
  • Stokey, Nancy; Robert Lucas; and Edward Prescott (1989), Recursive Methods in Economic Dynamics. Harvard University Press, ISBN 0-674-75096-9.
  • Lucas, Robert E. Jr. 'The History and Future of Economic Growth', во: The 4% Solution: Unleashing the Economic Growth America Needs, Brendan Miniter (Ed.). New York: Crown Business, 2012.

Наводи[уреди | уреди извор]