Гвидо Имбенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвидо Имбенс
Имбенс во 2022 година
Роден3 септември 1963.(1963-09-03)(60 г.)
Хелдроп, Холандија
Националност[1]
УстановаСтенфордов универзитет
ПолеЕконометрија
Алма матерЕразмов универзитет Ротердам (Додипломец на уметности)
Халски универзитет (Магистер на науки)
Браунов универзитет (магистер на уметности, доктор на науки)
НаградиНобелова награда за економија (2021)
Информации на IDEAS/RePEc

Гвидо Вилхелмус Имбенс (холандски: Guido Wilhelmus Imbens; роден на 3 септември 1963 година) ― холандско-соединетодржавски економист чие истражување се однесува на економетријата и статистиката. Тој работи како професор по економија по применета економетрија на Стенфордовиот последипломски факултетот за бизнис на Стенфордовиот универзитет, каде што предава од 2012 година.

Во 2021 година, на Имбенс му била доделена половина од Нобеловата спомен награда за економски науки заедно со Џошуа Ангрист „за нивниот методолошки придонес во анализата на причинско-последичните врски“.[2][3] Нивната работа се насочувала на природни опити, кои можат да понудат емпириски податоци во контексти каде контролираното опитување може да биде скапо, одзема време или неетички.[4] Во 1994 година, Имбенс и Ангрист го вовеле на месниот просечен ефект на третман, влијателна математичка методологија за веродостојно заклучување на причинско-последична врска од природни опити кои ги образложиле и дефинирале ограничувањата на таквите заклучоци.[5][6][7] Работата на Имбенс со Ангрист, заедно со работата на сопримачот Дејвид Кард, е заслужна за катализирање на „револуцијата на кредибилитетот “ во емпириската микроекономија.[6][8]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Гвидо Вилхелмус Имбенс е роден на 3 септември 1963 година во Хелдроп, Холандија.[9][10] Како дете, Имбенс бил страствен шахист.[11] Во интервју од 2021 година, Имбенс ја поврзал својата страст за економетријата со неговиот интерес од детството за играта.[12]

Во средното училиште, Имбенс се запознал со работата на холандскиот економист Јан Тинберген. Под влијание на работата на Тинберген, Имбенс избрал да студира економија на Еразмовиот универзитет Ротердам, каде што Тинберген предавал и воспоставил програма по економија.[13] Имбенс дипломирал со диплома за кандидат по економетрија на Еразмовиот универзитет Ротердам во 1983 година. Последователно се стекнал со магистерска диплома со истакнатост по економија и економетрија од Халскиот универзитет во Кингстон од Хал, Обединетото Кралство во 1986 година.[1]

Во 1986 година, еден од менторите на Имбенс на Универзитетот во Хал, Ентони Ланкастер, се преселил на Брауновиот универзитет во Провиденс, Род Ајленд. Имбенс го следел Ланкастер до Браун за да продолжи со понатамошни последипломски и докторски студии.[14] Имбенс добил диплома по магистер на уметности и доктор на науки по економија од Браун во 1989 и 1991 година, редоследно.[15][1][16]

Одделот за економија на Брауновиот универзитет.

Кариера[уреди | уреди извор]

Имбенс предавал на Тилбуршкиот универзитет (1989-1990), Универзитетот Харвард (1990-97, 2007-12), Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (1997-2001) и Универзитетот во Калифорнија, Беркли (2001-07). Тој е специјализиран за економетријата, кои се посебни методи за извлекување целни заклучоци.[1] Тој станал уредник на Econometrica во 2019 година, а неговиот мандат се очекува (од 2022 година) да заврши во 2025 година.[17] Од 2021 година, тој е професор по применета економетрија и економија на Стенфордовиот последипломски факултетот за бизнисс. Тој е, исто така, виш соработник на Стенфордскиот институтот за истражување на економската политика и професор по економија на Факултетот за хуманистички и науки на институтот.[18]

Стенфордскиот последипломски факултетот за бизнис, каде што Имбенс предава од 2012 година.

Имбенс е соработник на Економетриското друштво (2001) и Американската академија за уметности и науки (2009).[19][20] Имбенс бил избран за член на Кралската холандска академија на уметности и науки како странски член во 2017 година.[21][22] Тој бил избран за член на Американската статистичко здружение во 2020 година.[23]

Нобелова спомен награда за економија[уреди | уреди извор]

Имбенс зборувајќи на Брауновиот универзитет во март 2022 година.

Имбенс ја добил Нобеловата награда за економија за 2021 година заедно со колегите економисти Дејвид Кард и Џошуа Ангрист за нивниот придонес кон методологиите за анализа на причинско-последичните врски.[24] Во своето соопштение за печатот, шведската Кралска академија на науките изјавила дека „ни дале нови сознанија за пазарот на трудот и покажале какви заклучоци за причината и последицата може да се извлечат од природни опити. Нивниот пристап се проширил на други полиња и направи револуција во емпириското истражување.“[25]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Имбенс е во брак со колешката економист Сузан Ети од 2002 година.[26] Ати, исто така, предава на Стенфордскиот последипломски факултет за бизнис, каде што е професор по економија на технологијата.[27] Кум на свадбата на Имбенс и Ати бил Џошуа Ангрист, со кого Имбенс ќе ја сподели Нобеловата награда 19 години подоцна.[28]

Тој има двојно државјанство во Соединетите Држави и Холандија.[1]

Почести и награди[уреди | уреди извор]

 • Почесен докторат, Универзитетот во Сент Гален, 2014 година
 • Медал „Хорас Ман“, Последипломски факултет при Брауновиот универзитет, 2017 година[29]
 • Нобелова награда за економија, 2021 година
 • Докторат по хумани писма, Браунов универзитет, 2022 година[30]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • (со Лиза М. Линч) Веројатности за повторно вработување во текот на деловниот циклус. Кембриџ, м-р: Национално биро за економски истражувања, 1993 година.
 • (со Ричард Х. Спеди и Филип Џонсон) Информациски теоретски пристапи кон заклучоците во моделите на моментална состојба . Кембриџ, Масачусетс: Национално биро за економски истражувања, 1995 година.
 • (Со Гери Чембрлен) Непараметриски примени на Бејзовиот заклучок. Кембриџ, м-р: Национално биро за економски истражувања, 1996 година.
 • (со Доналд Б. Рубин и Брус Сасердот) Проценување на ефектот на незаработениот приход врз понудата на работна сила, заработката, заштедите и потрошувачката : докази од анкета на играчи на лотарија . Кембриџ, м-р: Национално биро за економски истражувања, 1999 година.
 • (со V. Joseph Hotz и Jacob Alex Klerman) Долгорочните придобивки од GAIN : повторна анализа на влијанијата на Програмата GAIN во Калифорнија . Кембриџ, м-р: Национално биро за економски истражувања, 2000 година.
 • (со Томас Лемие) Дизајни на регресивен дисконтинуитет: водич за вежбање . Кембриџ, Маса. : Национално биро за економски истражувања, 2007 година.
 • (со Џефри М. Вулдриџ) Последни случувања во економетријата на програмската евалуација . Кембриџ, Маса. : Национално биро за економски истражувања, 2008 година.
 • (со Karthik Kalyanaraman) Избор на оптимален опсег за проценувачот на регресивен дисконтинуитет . Кембриџ, Маса.: Национално биро за економски истражувања, 2009 година.
 • (со Алберто Абади) Мартингалска застапеност за соодветни проценувачи. Кембриџ, Масачусетс: Национално биро за економски истражувања, 2009 година.
 • 9780521885881Imbens, Guido W.; Rubin, Donald B. (6 April 2015). Causal Inference for Statistics, Social, and Biomedical Sciences: An Introduction. Cambridge University Press. ISBN 9780521885881.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „The Vita of Guido Wilhelmus Imbens“ (PDF). Stanford Graduate School of Business website. септември 2013. Архивирано (PDF) од изворникот 11 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 2. „The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2021“. nobelprize.org. 11 октомври 2021. Архивирано од изворникот на 11 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 3. Smialek, Jeanna (11 октомври 2021). „The Nobel in economics goes to three who find experiments in real life“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 11 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 4. „Guido Imbens | Biography, Nobel Prize, Economics, Causal Inference, & Facts | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.
 5. D., Angrist, Joshua. Identification and Estimation of Local Average Treatment Effects. OCLC 1144555780.
 6. 6,0 6,1 Ball, Philip (13 октомври 2021). „Nobel-winning 'natural experiments' approach made economics more robust“. Nature (англиски). doi:10.1038/d41586-021-02799-7. PMID 34646027 Проверете ја вредноста |pmid= (help).
 7. The Committee for the Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel (11 октомври 2021). „Answering causal questions using observational data. Scientific Background on the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2021“ (PDF).
 8. „A Nobel prize for an economics revolution : The Indicator from Planet Money“. NPR.org (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.
 9. „The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2021“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.
 10. Haegens, Koen (11 октомври 2021). „Nobelprijs voor 'stille en bescheiden man achterin de zaal' die de slimste vragen stelt“. de Volkskrant (холандски). Посетено на 5 јануари 2023.
 11. Linders, Twan; Broers, Daphne (11 октомври 2020). 'Bedachtzame slimmerik' zat in Deurne op school en is nu winnaar van de Nobelprijs“. Eindhovens Dagblad. Посетено на 5 јануари 2023.
 12. „The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2021“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.
 13. Lemley Lecture: Nobel Prize Winner Guido Imbens. 2 март 2022. Се случува во 20:55. https://www.youtube.com/watch?v=cjw20ne3P1Q&ab_channel=BrownUniversity. 
 14. Irel, Corydon; Office, Harvard News (15 март 2007). „Bringing hard science to economics“. Harvard Gazette (англиски). Архивирано од изворникот на 14 август 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 15. Imbens, Guido Wilhelmus (1991). Two essays in econometrics (Ph.D. thesis). Brown University. OCLC 26957442. ProQuest 303881903.
 16. „Guido Imbens, 1991 Brown Ph.D. recipient, is 2016 – 17 Horace Mann Medal winner“. Brown University Department of Economics website. 22 мај 2017. Посетено на 5 јануари 2023.
 17. „Editorial Board | The Econometric Society“. www.econometricsociety.org. Посетено на 5 јануари 2023.
 18. University, Stanford (11 октомври 2021). „Guido Imbens wins Nobel in economic sciences“. Stanford News (англиски). Архивирано од изворникот на 12 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 19. „Econometric Society Fellows, October 2016“. Econometric Society. Архивирано од изворникот на 7 јули 2019. Посетено на 5 јануари 2022.
 20. „List of active members by class“ (PDF). American Academy of Arts and Sciences. 27 октомври 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 јули 2017. Посетено на 5 јануари 2023.
 21. „KNAW kiest 26 nieuwe leden“ (Dutch). Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. 10 мај 2017. Архивирано од изворникот на 25 мај 2019. Посетено на 5 јануари 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 22. „Guido Imbens“. Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences. Архивирано од изворникот на 14 мај 2017. Посетено на 5 јануари 2023.
 23. „ASA Fellows list“. American Statistical Association. Архивирано од изворникот на 21 мај 2020. Посетено на 5 јануари 2023.
 24. „The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2021“. NobelPrize.org (англиски). Архивирано од изворникот на 11 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023.
 25. (11 октомври 2021). "The Prize in Economic Sciences 2021". Соопштение за печат.
 26. Simison, Bob (јуни 2019). „Economist as Engineer“. Finance & Development. International Monetary Fund. 56 (2). Архивирано од изворникот на 30 јули 2020. Посетено на 5 јануари 2023.
 27. „Susan Athey“. Stanford Graduate School of Business (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.
 28. De Witte, Melissa; Than, Ker (11 октомври 2021). „Guido Imbens wins Nobel in economic sciences“. Stanford University (англиски). Архивирано од изворникот на 11 октомври 2021. Посетено на 5 јануари 2023. Angrist served as the best man at Imbens’ wedding to Susan Athey, who is also an economist at Stanford.
 29. „Graduate School Honors Econometrician | Graduate School“. www.brown.edu. Посетено на 5 јануари 2023.
 30. „Pelosi, Shaggy, Berkley to receive honorary degrees“. The Brown Daily Herald (англиски). Посетено на 5 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]