Енди Мари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Енди Мареј)
Прејди на: содржини, барај
Енди Мари
Andy Murray at the 2011 Australian Open1 crop.jpg
Енди Мари во 2011
Земја Обединето Кралство Велика Британија
Шкотска Шкотска
Место на живеење Лондон, Англија
Роден на 15 мај 1987 (1987-05-15) (воз. 29 г.)
Роден во Ароу Парк, Шкотска
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001900000001,90 м
Професионалец 2005
Игра со десна рака
Заработка $16,023,618[1]
Веб-сајт www.andymurray.com
Поединечно
Победи-порази 283–101 (Шаблон:Round%)
Титули 17
Највисок пласман No. 1 (7 ноември 2016)
Моментално место No. 1 (27 декември 2016)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен F (2010, 2011)
Ролан Гарос F (2016)
Вимблдон W (2013, 2016)
УС Опен W (2012)
Други турнири
Мастерс куп W (2016)
Олимписки игри W (2012, 2016)
Во двојки
Победи-порази 33–45
Титули 1
Највисок пласман No. 82 (21 март 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2006)
Ролан Гарос 2R (2006)
Вимблдон 1R (2005)
УС Опен 2R (2008)
US Open Senior Други турнири во двојки
Олимписки игри 2R
Ажурирано на: 26 септември 2010.

Енди Мари (англ. Andy Murray, 15 мај 1987) е шкотски тенисер, моментално прв играч на Светската АТП листа во сингл во машка конкуренција. Тој е трикратен победник на Гренд Слем турнирите, двократен Олимписки шампион, победник во Дејвис купот 2015 и на АТП завршниот мастерс во 2016. Досега во кариерата има освоени 44 турнири во сингл (се наоѓа на 14. место во Опен ерата) и 2 во двојки.

Меѓу десетте најдобри тенисери во светот за прв пат се нашол на 18 јуни 2007 година, кога го зазел осмото место. Следната година, тој стигнал до финалето на Отвореното првенство на САД, каде бил поразен од страна на Роџер Федерер. Тој има освоено четири турнири во серијата Мастерс 1000.

Наводи[уреди | уреди извор]