Љупко Петровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупко Петровиќ
Љупко Петровиќ како тренер на ЦСКА Софија во 2019 година
Лични податоци
Полно име Љубомир Петровиќ
Роден на 15 мај 1947(1947-05-15)(77 г.)
Роден во Брусница Велика, НР Босна и Херцеговина, ФНРЈ
Позиција напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1967–1979 НК Осијек 318 (134)
1979–1981 Буфало Сталионс 70 (79)
1981–1982 Канзас Сити кометс 25 (15)
1982 Финикс инферно 15 (8)
Вкупно 428 (236)
Тренер на екипи
1982–1984 НК Осијек (млади)
1984 ФК Еспањол
1984–1987 НК Осијек
1987–1988 ФК Спартак Суботица
1987 Југославија до 18]
1988 Југославија до 21
1988–1990 ФК Војводина
1990 ФК Рад
1990–1991 ФК Црвена Ѕвезда
1991 ФК Еспањол
1992 ФК Пењарол
1992–1993 ФК ПАОК
1993 ФК Олимпијакос
1994–1996 ФК Црвена Ѕвезда
1996 ФК ГАК
1996–1997 ФК Војводина
1998–1999 ФК Ал Ахли Дубаи
1999–2000 ФК Шангај Шенхуа
2000–2001 ФК Левски Софија
2002–2003 ФК Пекинг Гуоан
2003–2004 ФК Литекс Ловеч
2004 ФК Црвена Ѕвезда
2005–2007 ФК Литекс Ловеч
2008 ОФК Београд
2008 НК Кроација Сесвете
2008–2009 ФК Војводина
2010–2011 НК Локомотива
2011–2013 ФК Тараз
2013 Akzhayik
2015 ФК АПР
2015 ФК Литекс Ловеч
2016 ФК Левски Софија
2017 ФК Тањ Хоа
2018 ФК АПР
2018–2019 ФК ЦСКА Софија
2019 ФК ЦСКА Софија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Љубомир Љупко Петровиќ (роден на 15 мај 1947 година) — српски професионален фудбалски тренер и поранешен играч. Тој исто така има и босанско-херцеговски пасош.

Како тренер, најголемиот успех на Петровиќ било освојувањето на Европскиот куп во сезоната 1990-1991 со Црвена Ѕвезда од Белград.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Брусница Велика (село во близина на Босански Брод) во Босна и Херцеговина, Југославија, Петровиќ, започнал да игра за НК Дарда и потоа се преселил во НК Осијек вокаде се натпреварувал во текот на најголемиот дел од својата кариера. По неговата кариера во Осијек, тој исто така поминал извесно време во Соединетите Држави.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Како тренер, тој во првите години ги водел екипите на НК Осијек, ФК Спартак Суботица, ФК Рад, ФК Војводина и Црвена Ѕвезда од Белград, со која екипа го освоил Европскиот куп во 1991 година.

Тој исто така бил тренер и на ФК Еспањол од Шпанија, уругвајскиот Калифорнија Пењарол, австрискиот Гразер АК и кинескиот Шангај Шенхуа и Пекинг Гуано .

Тој повторно, во два наврати бил тренер на Црвена Ѕвезда, пред да се пресели во Бугарија во 2000-тите, како тренер на ПФЦ Левски Софија, а подоцна и на ПФЦ Литекс Ловеч . Тој се вратил во Србија во март 2008 година за да стане менаџер на ОФК Београд, но си дал оставка од оваа позиција еден месец подоцна.

На 2 јули 2008 година, Петровиќ станал главен тренер на хрватската екипа од Првата лига, Хрватска Сесвет, со што станал првиот српски тренер кој бил на чело на некој хрватски тим по крајот на Југословенските војни.

На 23 декември 2008 година, тој бил назначен за главен тренер на неговиот поранешен тим ФК Војводина од Нови Сад, освојувајќи ја титулата во српската Суперлига за сезоната 2008-09 . Сепак, откако освоил само еден бод во првите два натпревари од вториот дел од сезоната, тој поднел оставка од оваа позиција на 8 март 2009 година. Во 2010 година тој го тренирал хрватскиот клуб НК Локомотива, клуб на хрватскиот фудбалски гигант ГНК Динамо Загреб .

Во летото 2015 година, Петровиќ го водел Литекс Ловеч на три натпревари, доведувајќи ги на првото место и во пласман на ПФГ 2015-16, но го напуштил тимот на почетокот на август поради семејни причини.[1] На почетокот на декември се вратил во екипата од Ловеч уште еднаш, откако позицијата менаџер била испразнета од Лоренсиу Реџемампф . Петровиќ ги предводел во 1/2 финалето на Купот на Бугарија . Како и да е, на крајот се покажало дека е уште едно краткотрајно назначување за српскиот селектор, бидејќи Литекс бил избркан од АФП од Бугарскиот фудбалски сојуз, поради нередите против Левски Софија што се одржало на 12 декември.[2][3]

Во мај 2016 година, тој бил претставен како нов менаџер на Левски Софија, заменувајќи го Стојчо Стоев .[4] Тој го напуштил Левски на 22 октомври 2016 година.[5]

По Левски тој бил тренер и во виатнемскиот клуб Танх Хоа ФК и АПР ФК од Руанда .

Во декември 2018 година, Петровиќ станал консултант во ПФЦ ЦСКА Софија .[6]

Од 21 јули 2019 година тој е официјално главен тренер на ПФЦ ЦСКА Софија, на местото на Добромир Митов кој станал негов асистент.

ФК Сараево[уреди | уреди извор]

На 8 април 2014 година, Петровиќ бил најавен за наследник на неодамна отпуштениот хрватски менаџер Роберт Јарни како шеф на тимот на ФК Сараево .[7]

Сепак, само два дена после тоа, во босанските медиуми избувнала слика на управителот и починатиот српски паравоен командант Аркан, прикажувајќи како Петровиќ држи оружје.[8] Ова резултирало со брза прес-конференција каде членовите на одборот на ФК Сараево изјавиле дека нема да биде потпишан договор со Петровиќ.

Самиот управител се согласил на решението, наведувајќи ја можноста за затегнати услови за работа по неочекуваното објавување. Тој сепак не тврди дека е вмешан во југословенските војни, ниту во паравоените активности на Аркан.[9] Петровиќ управувал со ФК Сараево само еден ден, спроведувајќи единствен тренинг со играчите. Автентичноста на фотографијата подоцна била доведена до сомнеж.[10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Петровиќ е оженет со Снежана со која има две деца: син Срѓан и ќерка Светлана. Тој исто така има три внуци: Никола, Анастасија и Виктор.

Почести[уреди | уреди извор]

Како играч[уреди | уреди извор]

Осијек

 • Втора лига на Југославија : 1969–70, 1972–73, 1976–77

Тренер[уреди | уреди извор]

Спартак Суботица

 • Втора лига на Југославија : 1987–88 година

Војводина

 • Прва лига на Југославија : 1988–89

Црвена Ѕвезда

 • Прва лига на Југославија : 1990–91 година
 • Прва лига Србија и Црна Гора 1994–95
 • Купот на Србија и Црна Гора : 1994–95
 • Европски куп : 1990–91

Левски Софија

Пекинг Гуано

 • Кинески ФА Куп : 2003 година

Литекс Ловеч

 • Купот на Бугарија : 2003–04 година

АПР ФК

 • Национална фудбалска лига Руанда : 2013–14, 2017–18

Танх Хоа

 • В.Лега 1 : Вторник: 2017 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Люпко Петрович напусна Литекс, Регенкампф поема тима. Сърбинът имал семейни проблеми“. topsport.bg. 5 August 2015. Посетено на 8 August 2015.
 2. Tomov, Assen; Kichukov, Simeon (4 December 2015). „Точно преди дербито с "Лудогорец", Регекампф абдикира и избяга в "Стяуа“. 7sport.net. Архивирано од изворникот на 30 January 2016. Посетено на 23 January 2016.
 3. „Люпко Петрович напусна Литекс“. sportal.bg. 23 December 2015. Посетено на 20 March 2016.
 4. "Левски" претстави Петрович, целта му е първото място“. dnevnik.bg. 17 May 2016. Посетено на 24 July 2016.
 5. „Шок в Левски: Люпко подаде оставка минути преди мача“ (бугарски). gong.bg. 22 October 2016.
 6. A. Pašić (5 December 2018). „Ne pomišlja na penziju: Petrović našao novi angažman“ (босански). sportsport.ba. Посетено на 5 March 2019.
 7. „Ljupko Petrović novi trener FK Sarajevo“. Klix.ba. Посетено на 25 October 2015.
 8. Vedran Radenović. „Petrović zbog Arkana neće biti trener Sarajeva“. Nezavisne.com. Посетено на 25 October 2015.
 9. „FK Sarajevo neće potpisati ugovor sa Petrovićem zbog fotografije sa Arkanom“. Klix.ba. 23 October 2012. Посетено на 25 October 2015.
 10. „ATV VIDEO: Petrović bez posla zbog fotografije sa Arkanom - ATV - ATV“. Atvbl.com. Посетено на 25 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]