Димитар Матов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Матов
Dimitar Matov.jpg
Роден 15 мај 1864
Велес, денес Македонија
Починал 15 септември 1896
Дрезден, Германија


Димитар Матов (15 мај 1864 - 15 септември 1896) — истакнат македонски фолклорист и етнограф од голема важност во XIX век. Роден е на 15 мај 1864 година во старо градско семејство во Велес.[1]

Гимназија и универзитетско образование завршил во Русија. Во 1883 година станал професор по литература во Солунската машка гимназија. Негови литературни дела се песните „Македонија“ и „Сурвакана на 1881 година“. Во нив ја истакнува својата приврзаност за автономна Македонија.

Подоцна литературната дејност ја заменува со научната и заминал на стручно усовршување во Виена и Лајпциг. Се занимавал со собирање на фолклористички материјал од Велес и Велешко, печател студии од областа на јазикот и фолклорот.

Умира во Дрезден, Германија, на 15 септември 1896 година.

Творештво[уреди | уреди извор]

Животописот на Св. Климент кој го направил Димитар Матов

Насловите на делата се дадени во оригиналот како што се објавени.

Наводи[уреди | уреди извор]