Прејди на содржината

Филип IV

Од Википедија — слободната енциклопедија

Филип IV Македонски (умрел 297 п.н.е.) бил син на Касандар. Го наследил такта си, но владеел само накратко пред неговата смрт.

Претходник
Касандар
Крал на Античка Македонија
297 п.н.е.
Наследник
Антипатар
and
Александар V