Александар V

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар V (умрел 294 п.н.е.) бил син на Касандар и Тесалоника Македонска[1], кој заедно со неговиот брат Антипатар II владеел како крал на Македонија од 297 п.н.е. до 294 п.н.е.. Подоцна брат му го истерал, па овој побарал помош од Деметриј I Опсадникот за да го поврати престолот. Деметриј успешно го победил Антипатар, но наместо да го врати Александар, наредил да го убијат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elder, Edward (1867). „Alexander“. Во William Smith (уред.). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. 1. Boston: Little, Brown and Company. стр. 115.
Претходник
Филип IV
Крал на Македонија
со Антипатар II
297–294 п.н.е.
Наследник
Деметриј I Опсадникот