Алкет II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Алкет II (умрел 448 п.н.е.) бил најстариот син на Александар I. Тој станал крал на Македонија по смртта на својот татко во 454 п.н.е.. Неговите браќа биле Пердика II и Филип. Алкет бил познат по својата зависност од алкохол. По шест години владеење, тој бил убиен од својот внук Архелај I. Помладиот брат го превзел тронот на Македонија.

Претходник
Александар I
Кралеви на Македонија
454 BC–448 BC
Наследник
Пердика II