Архелај II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Архелај II бил вториот наследник на неговиот татко Архелај I и владеел седум години. Тој бил брат на Орест. Според Хроникон, Архелај владеел четири години.