Тирима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонското сонце со кралската дијадема во сончевата топка, симбол на Македонското царство

Тирима бил третиот крал на Кралството Македонија.

Претходник
Коин
Крал на Македонија
-700 г.п.н.е
Наследник
Пердика I