Аероп II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аероп II бил крал на Македонија, старател на Орест, синот на Архелај I. Аероп владеел речиси шест години, започнувајќи од 399 п.н.е.

Во првите четири години владеел заедно со Орест, а во останатите сам. Бил наследен од неговиот син Павзаниј.[1][2][3]

Во 394 пр. н.е. му се противставува на спартанскиот басилеј Агис да помине со војска преку македонската територија.[4][5]

Претходник
Орест
Крал на Македонија
399 п.н.е. - 393 п.н.е.
Наследник
Павзаниј

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Диодор Сицилиски xiv. 37, 84
  2. Дексип, по Синкел. стр. 263, a.
  3. сост. Полиен ii. 1. § 17.
  4. Диодор Сицилиски, 12 Vols., Loeb Classical Libraru, Harward University Press, 1963
  5. Р. Илјовски, Коj и кога владеел со Македонија, Скопје, 2003.