393 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
394 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар394 п.н.е.
CCCXCIII п.н.е.
Ab urbe condita360
Староегипетска ераXXIX династија, 5
- ФараонНеферит I, 5
Старогрчка ера96.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4357
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−986
Берберски календар557
Будистички календар151
Бурмански календар−1031
Византиски календар5115–5116
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2303 или 2243
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2304 или 2244
Коптски календар−677 – −676
Етиопски календар−401 – −400
Еврејски календар3367–3368
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−337 – −336
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2707–2708
Холоценски календар9607
Ирански календар1015 п.п. – 1014 п.п.
Исламски календар1046 п.х. – 1045 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1940
Мингуо-календар2305 пред Р. Кина
民前2305年
Нанакшахи−1861
Тајландски сончев календар149–150
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−267 или −648 или −1420
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−266 или −647 или −1419

393 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 393. година пред новата ера, 393. од првиот милениум п.н.е., 93. од 4 век п.н.е. и четвртта од 390-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5115 и 5116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3367 и 3368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 360.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 393 година се протега во 2243 и 2244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2303 и 2304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 150. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1045 и 1044 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]