301 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
302 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар302 п.н.е.
CCCI п.н.е.
Ab urbe condita452
Староегипетска ераXXXIII династија, 22
- ФараонПтоломеј I Сотер, 22
Старогрчка ера119.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4449
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−894
Берберски календар649
Будистички календар243
Бурмански календар−939
Византиски календар5207–5208
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2395 или 2335
    — до —
己未年 (зем. коза)
2396 или 2336
Коптски календар−585 – −584
Етиопски календар−309 – −308
Еврејски календар3459–3460
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−245 – −244
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2799–2800
Холоценски календар9699
Ирански календар923 п.п. – 922 п.п.
Исламски календар951 п.х. – 950 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2032
Мингуо-календар2213 пред Р. Кина
民前2213年
Нанакшахи−1769
Селевкидски календар10/11 г.г.
Тајландски сончев календар241–242
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−175 или −556 или −1328
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−174 или −555 или −1327

301 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 301. година пред новата ера, 301. од првиот милениум п.н.е., 1. од 4 век п.н.е. и втора од 300-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5207 и 5208 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4449 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3459 и 3460 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 452.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 301 година се протега во 2335 и 2336, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2395 и 2396 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 242. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 950 и 949 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]